Polský institut

PL
program aktuality knihovna kurzy kontakty
« zpět na program


Praha / Maďarský institut, Rytířská 25-27

Přehlídka kinematografie Visegrádské čtyřky je letos programově provázaná s festivalem 3Kino. Prezentaci polských filmů jsme připravili ve spolupráci s Festivalem polských filmů Wisła.

K tematice pádu komunismu se váže film Autsajder režiséra Adama Sikory ukazující peripetie mladíka, který se náhodně dostane do soukolí komunistické represivní mašinérie. Dějově široce rozkročený film Komorník (rež. Filip Bajon) skrze příběh pruského rodu von Kraussů vypráví historii oblasti, kde se mísil německý a kašubský živel. Do období těsně po druhé světové válce je zasazen snímek mladého režiséra Adriana Paneka Vlkodlak s dětskými hrdiny, oscilující mezi historickým dramatem a žánrem hororu. V české premiéře uvedeme dokument Za vaši i naši nesvobodu o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 z polského pohledu. Hosty přehlídky budou režisér snímku Adam Turula a zástupkyně ředitele Muzea historie Polska Anna Piekarska. Letošní novinkou je také kriminální příběh Tma, téměř noc.

Vstup volný, filmy v původním znění s českými titulky.


Polské filmy na přehlídce


čtvrtek 10. 10. / 18:00

AUTSAJDER
(Autsajder), Polsko, 2018, 93 min.
Režie: Adam Sikora
Příběh z Polska začátku osmdesátých let, z těžkého období výjimečného stavu, který byl odpovědí komunistické moci na zostřující se konflikt s představiteli hnutí Solidarita. Do soukolí komunistické represivní mašinerie se náhodně dostává student malířství Franek, který byl dosud k politickému dění spíše lhostejný. Jak ho změní pobyt ve vězení? 


pátek 11. 10. / 18:00

ZA VAŠI I NAŠI NESVOBODU
(Za waszą i naszą niewolę), Polsko, 2018, 60 min.
Režie: Adam Turula
Dokumentární film věnovaný invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 – z polské perspektivy. Snímek představuje atmosféru předcházející vojenskému zásahu, průběh invaze i její následky. Autor filmu se snaží objektivně ukázat účast Polské lidové armády v invazi, nevyhýbá se tragickým incidentům, avšak stranou nenechává ani projevy nesouhlasu, který invaze do Československa u Poláků vyvolala. Film uvádíme v české premiéře.
Hosté: režisér Adam Turula a historička Anna Piekarska - zástupkyně ředitele Muzea historie Polska

sobota 12. 10. / 16:00

TMA, SKORO NOC
(Ciemno, prawie noc), Polsko, 2019, 114 min.
Režie: Borys Lankosz
Film na motivy kriminálního bestselleru Joanny Bator se odehrává v dolnoslezském Wałbrzychu. Do města, kterým otřásá série tajemných zmizení dětí, přijíždí novinářka Alicja Tabor, která se tak po letech vrací do rodného kraje. Tvrdošíjná reportérka chce poznat rodiny pohřešovaných dětí a rozmotat záhadu, se kterou si neví rady ani policie. Během svého pátrání se Alicja nečekaně dostává na stopu dramatických událostí, které se staly před lety. Novinářka se ocitne tváří v tvář novému nebezpečí, ale bude muset čelit i šokujícím tajemstvím vlastní rodiny. 

sobota 12. 10. / 20:00

VLKODLAK
(Wilkołak), Polsko, 2018, 88 min.
Režie: Adrian Panek
Film oscilující mezi historickým dramatem a žánrem hororu přenáší diváky do období těsně po konci druhé světové války. V létě roku 1945 se osm dětí, osvobozených z koncentračního tábora Gross-Rosen, dostává do provizorního sirotčince zřízeného v opuštěném zámečku uprostřed lesů. Stará se o ně dvacetiletá Hanka, rovněž bývalá vězeňkyně. Po válečných útrapách dětští hrdinové pomalu získávájí zpět pozůstatky ztraceného dětství, avšak noční můra se rychle navrací... 


neděle 13. 10. / 16:00

KOMORNÍK
(Kamerdyner), Polsko, 2018, 141 min.
Režie: Filip Bajon
Dějově široce rozkročený film vypráví prostřednictvím příběhu pruského rodu von Kraussů historii někdejšího polsko-německého pomezí v severním Kašubsku, kde hraniční čára vytyčená po versailleské mírové konferenci rozdělila nejen zemi, ale i lidi: Němce, Kašuby a Poláky. Scénář zahrnuje období čtyřiceti let a jednou z jeho linií je i milostný vztah kašubského chlapce Mateusze a německé šlechtičny Marity, především však ukazuje komplikované životní postoje a volby, jimž museli místní lidé čelit. 

« zpět na program