Polský institut

PL
program aktuality knihovna kurzy kontakty
« zpět na program


Brno, Ostrava / Divadlo Husa na provázku, Zelný trh 9 a Stará aréna, 28. října 49

Letošním čestným hostem literárního festivalu, který probíhá v pěti středoevropských městech – Brně, Vratislavi, Ostravě, Košicích a Lvově – je Turecko. Není tedy náhoda, že festival zahájí polský reportér Witold Szabłowski – je totiž autorem skvělé knihy věnované současnému Turecku i jeho tradicím, nazvané Vrah z města meruněk.  

Druhou zajímavou mladou reportérkou mezi hosty bude Katarzyna Boni, která představí svůj nový český překlad knihy Ganbare! Workshopy smrti o japonské mentalitě a kultuře ve stínu cunami. Na literární tour se vydají i dva nadějní prozaici Paweł Sołtys a Weronika Gogola, ale také básníci a bývalí diplomaté spjatí s Těšínskem a česko-polským pohraničím Zbigniew Machej a Jerzy Kronhold.

Organizátoři: Větrné mlýny, Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Knižnica pre mládež mesta Košice, Мистецька Рада „Діалог“

www.autorskecteni.cz

Witold Szabłowski

Reportér, který strávil rok na studijním pobytu v Turecku a věnoval mu soubor reportáží Vrah z města meruněk (2010, česky Dokořán 2016 v překladu Báry Gregorové). Letos byla do češtiny přeložena také jeho kniha o volyňskému masakru Spravedliví zrádci (Pant, překlad Michala Benešová).

1. 7. Brno / 3. 7. Ostrava

Zbigniew Machej

Básník a esejista, působil také jako novinář a diplomat. Překládá mimo jiné i českou literaturu: Ivana Wernische, Miloše Urbana nebo barokního básníka Jiřího Třanovského, pobělohorského emigranta, který pocházel z Těšína – v polském Cieszyně také Zbigniew Machej žije.

9.7. Brno / 11. 7. Ostrava

Katarzyna Boni

Reportérka a cestovatelka, která se na svých cestách i při psaní vydává především do Asie – více než čtyři roky strávila v Japonsku, Číně, Kambodži, Thajsku, na Filipínách a v Indonésii. Česky vyšla její kniha japonských reportáží Ganbare! Workshopy smrti. Více o knize na konci brožury.

10. 7. Praha / 11. 7. Brno / 13. 7. Ostrava

Paweł Sołtys

Hudebník, autor písňových textů a povídek, známý také jako Pablopavo. Laureát Paszportu Polityki v kategorii Populární hudba – na stejnou cenu v kategorii Literatura byl navržen Sołtysův ceněný povídkový soubor Mikrotyki.

15. 7. Brno / 17. 7. Ostrava

Jerzy Kronhold

Básník a diplomat, rodák z Těšína a spoluzakladatel básnické skupiny Nowa Fala, k níž patřili mimo jiné Ryszard Krynicki nebo Adam Zagajewski. Působil v Polsko-československé solidaritě, zasloužil se o vznik významného divadelního festivalu Na Granicy/Na hranici.

21. 7. Brno / 23. 7. Ostrava

Weronika Gogola

Mladá prozaička překládá ze slovenštiny a ukrajinštiny, její debut Po trochu (2017), karpatské „zbojnické“ vyprávění o vlastní rodině z perspektivy odvážné holčičky, byl nominován na literární cenu Nike.

26. 7. Ostrava« zpět na program