Polský institut

PL
program aktuality knihovna kurzy kontakty
« zpět na program

Praha / HAMU - Sál Martinů, Malostranské nám. 13

Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové pořádá vzpomínkový koncert pro cembalistku prof. Zuzanu Růžičkovou, která by 14. ledna oslavila 93. narozeniny. Na koncertě vystoupí nadaný polský houslista Wiktor Dziedzic, který se stal v minulém roce vítězem Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v oboru housle. Na programu bude kromě skladeb polských autorů i Sonáta pro housle op. 58 manžela prof. Růžičkové, významného českého skladatele druhé poloviny 20. století Viktora Kalabise. Wiktora Dziedzice na klavír doprovodí Daniel Wiesner.  

Program

F. Chopin: Nokturno v cis moll (arr. N. Milstein)

V. Kalabis: Sonáta pro housle a klavír, op. 58

C. Saint-Saens: Introdukce a Rondo-Capriccioso, op. 28

K. Szymanowski: Romance, op. 23

H. Wieniawski: Polonéza v D dur, op. 4

Interpreti

Wiktor Dziedzic začal hrát na housle ve čtyřech letech. Je studentem Natana Dondalského v hudební škole G. Bacewiczové v Koszalině. Získal řadu ocenění v národních i mezinárodních houslových soutěžích; mezi jeho úspěchy patří například Grand Prix v soutěži Uměleckého vzdělávacího centra, Grand Prix v Národní houslové soutěži v Toruni, první cena v Národní houslové soutěži M. Ławrynowicze, druhá cena v Mezinárodní houslové soutěži George Philippa Telemanna v Poznani a první cena v mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, ve které soutěžil v kategorii housle.

Klavírista Daniel Wiesner studoval na pražské konzervatoři u prof. Valentiny Kameníkové a na AMU ve třídě prof. Petera Toperczera. V letech 1988 a 1990 absolvoval mistrovské kurzy u Rudolfa Kehrera ve Výmaru. Kromě několika cen z domácích soutěží, které získal ještě za studií na konzervatoři, je Daniel Wiesner vítězem Mezinárodní klavírní soutěže v Glasgow (1990) a nositelem ceny ze soutěže „Vianna da Motta“ v Lisabonu. V roce 1993 obdržel Cenu Hlávkovy nadace. Jako sólista a vyhledávaný komorní hráč vystupoval na koncertech ve většině evropských zemí a také v USA, Jordánsku a Tunisu.

Vstupné

100 Kč / 50 Kč (studenti, senioři, ZTP) / zdarma pro studenty konzervatoří a hudebních vysokých škol

Vstupenky můžete zakoupit v předprodeji zde nebo na místě před koncertem. Lístky zdarma rezervujte na viktorkalabis@gmail.com

Záštitu nad koncertem převzalo Velvyslanectví Polské republiky v ČR.


« zpět na program