Polský institut

PL
program aktuality knihovna kurzy kontakty
« zpět na program


Praha / Národní památník na Vítkově


Dne 1. září 1939 za úsvitu zahájil útok Německé říše na Polsko druhou světovou válku. Ta zprvu zasahuje celou Evropu a postupně eskaluje do celého světa, čímž se stává největší katastrofou v dějinách lidstva.

Týden před vypuknutím války, 23. srpna 1939, Hitler a Stalin podepisují pakt, který je všeobecně známý jako pakt Ribbentrop-Molotov. Obsahuje tajný protokol o rozdělení sfér vlivu ve střední a východní Evropě, což je v rozporu s mezinárodním právem. 17. září 1939 obsazuje východní část Polska Rudá armáda. Spojenectví Hitlera a Stalina trvá až do 22. června 1941, kdy Německá říše zaútočí na SSSR.

Kataklyzma nejhorší ze všech válek potrvá téměř šest let a vyžádá si životy několika desítek milionů nevinných obětí.

13 panelů této výstavy shromažďuje doklady o polském boji proti totalitám, mimořádném vztahu ke svobodě, hrdinských činech při záchraně druhých, odvaze vojáků i civilistů a také o bratrství v boji za osvobození jiných států. To vše si zaslouží být připomenuto.

Vernisáž výstavy proběhne 22.8. v 16.30 na ochozu ve III. NP Národního památníku na Vítkově, výstava potrvá do 17.10. « zpět na program