Praha
Maďarský institut
Rytířská 25-27
Současná filmová tvorba / střední Evropa

Tradiční přehlídka se koná už po jednadvacáté v přátelském prostředí Maďarského institutu – i letos nabídne zajímavé tituly české, maďarské, polské a slovenské kinematografie.

Z české tvorby uvidí diváci třeba letošní novinky Chata na prodej režiséra Tomáše Pavlíčka nebo film Všechno bude, který přinesl režisérovi Olmovi Olmerzu cenu na karlovarském festivalu. Polská kinematografie se „blýskne“ snímkem Studená válka režiséra Pawła Pawlikowského (po ceně v Cannes je film nyní čerstvým vítězem festivalu polské hrané tvorby v Gdyni), ale připomeneme i loni premiérovaný film Poslední rodina Jana P. Matuszyńského. K tématu tohoto snímku se váže i novinkový celovečerní dokument Rodina Beksińských – videoalbum režiséra Marcina Borchardta.

Vstup volný, filmy v původním znění s českými titulky.

Polské filmy na přehlídce

čt 11. 10. / 17:00

RODINA BEKSIŃSKÝCH. VIDEOALBUM
(Beksińscy. Album wideofoniczny), Polsko, 2017, 80 min.
Režie: Marcin Borchardt
Unikátní dokumentární film mapuje padesát let ze života vynikajícího polského malíře Zdzisława Beksińského, mimo jiné i příběh jeho komplikovaného vztahu se synem Tomaszem, známým hudebním publicistou, který byl průkopníkem západní populární hudby různých stylů v Polsku. Působivé rodinné drama je precizně zrekonstruováno výhradně ze soukromých, dosud nepublikovaných zvukových a filmových materiálů z rodinného archivu Beksińských. Scénář filmu vznikl na základě úspěšné knižní biografie Magdaleny Grzebałkowské.

 

pá 12. 10. / 17:00

FOTON
(Photon), Polsko, 2017, 107 min.
Režie: Norman Leto
Hrají: Andrzej Chyra, Danuta Banach, Stanisław Banach
Experimentální film je pokusem o shrnutí lidských vědomostí o životě a evoluci. Vizuálně inspirativním příběhem provází vtipný vypravěč v podání Andrzeje Chyry, který je hereckým spojením nobelisty Richarda Feynmana a vynikajícího polského psychiatra Antoniho Kępińského. Jednotlivé části se věnují vzniku hmoty, hvězd a planet, počátkům života či biologickým základům jevů jako je násilí, alkoholismus nebo svobodná vůle. Následujíci kapitoly jsou zaměřeny na budoucnost lidstva a snaží se třeba předpovědět další propojení člověka s moderními technologiemi, ale také nastínit konec vesmíru ve světle nejnovějších fyzikálních poznatků.

 

so 13. 10. / 17:00

POSLEDNÍ RODINA
(Ostatnia rodzina), Polsko, 2016, 122 min.
Režie: Jan P. Matuszyński
Hrají: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna
Nově uváděný dokumentární film Rodina Beksińských - videoalbum doplňuje hraný film Poslední rodina – loni premiérovaný debut režiséra Jana P. Matuszyńského byl oceněn na mnoha polských i zahraničních festivalech. Hluboký vhled do nitra „takové nenormální rodinky“ zaujme českého diváka i prvky černého humoru, přesto má příběh dvou silných osobností spíše temné vyznění. Film se soustřeďuje na období, kdy se Tomasz Beksiński stěhuje do svého vlastního bytu, na stejném varšavském sídlišti jako jeho rodiče. Komplikovaná a přecitlivělá osobnost syna rodinu vystavuje mnoha zkouškám, včetně synových opakovaných sebevražedných pokusů…

 

ne 14. 10. / 17:00

STUDENÁ VÁLKA
(Zimna wojna), Polsko, 2018, 89 min.
Režie: Paweł Pawlikowski
Hrají: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza
Černobílý snímek oceněný na festivalu v Cannes je nově také polským kandidátem na Oscara v kategorii neanglicky mluvených filmů. Univerzální příběh o vášnivé lásce, která v bouřlivých dějinách 20. století nemůže dojít naplnění. Hrdiny filmu jsou skladatel Wiktor a zpěvačka a tanečnice Zula, kteří se setkávají v poválečných letech při vzniku folklorního souboru. Film kromě zajímavé vizuální stránky a skvělých hereckých výkonů upoutá také neotřelým využitím motivů polské lidové hudby.

Program celé přehlídky v pdf ke stažení zde.