Ostrava
Dolní oblast Vítkovice
Meltingpot

I tento rok se na diskusním fóru Meltingpot, jež probíhá souběžně s festivalem Colours of Ostrava, představí několik zajímavých polských jmen.

40. výročí polského a českého disentu. Polsko-československá solidarita /20. 7. / 17:30 – 18:30 / Czech Stories Stage

Do debaty o lehce pozapomenuté, avšak velice významné části polsko-české historie, přijali pozvání:

Petruška Šustrová / publicistka, překladatelka a přímá účastnice Polsko-československé solidarity, jedna z mluvčích Charty 77

Mirosław Jasiński / scenárista, režisér, diplomat, jeden z iniciátorů Polsko-československé solidarity

Petr Blažek / historik, v ÚSTR se dlouhodobě zabývá historií 20. století a zejména česko-polskými vztahy

Moderovat bude Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu

***

Mateusz Matyszkowicz / 21. 7. / 13:30–14:30 / Global Stage
Filozof, publicista a současný programový ředitel TVP vystoupí v panelu týkajících se role veřejnoprávných médií v demokracii. Spolu s Lizz Corbin a Markem Wollnerem bude řešit otázky jako: Proč jsou veřejná média potřebná? Jak si zachovat redakční a tvůrčí nezávislost? Jaké jsou největší výzvy veřejnoprávních médií na celosvětové i místní úrovni (Spojené království, Česká republika, Polsko?)

Ewa Gołębiowska / 21. 7. / 14:30–15:30/ Czech Stories Stage
Ředitelka Zámku Těšín, jež se výrazným dílem zasadila o jeho rekonstrukci, ale zejména o jeho fungování jako místa, ve kterém jsou podporovány malé regionální firmy i mnozí řemeslníci. Důležitým bodem činnosti Zámku Těšín je také vytváření designu, který je užitečný, viditelný, ale rozhodně ne luxusní. Ewa Gołębiowska vystoupí v rámci panelu týkajícího se záchrany památek a veřejného prostoru.

Tomasz Grzywaczewski / 19. 7. / 13:45–14:45 / Livingstone Adventure Stage
Novinář, spisovatel a doktorand mezinárodního práva, který se specializuje na mezinárodně neuznané postsovětské státy. Je ideovým tvůrcem a účastníkem několika expedic, mezi nejznámější určitě patří Long Walk Plus Expedition, která vedla ze Sibiře do Indie ve stopách polských uprchlíků ze sovětských pracovních lágrů.

Hugon Kowalski / 21. 7. / 13:30–14:30 / Czech Stories Stage
Architekt, vysokoškolský pedagog, zakladatel architektonického studia UGO Architecture. Zabývá se především společensky angažovanou architekturou a problémy spojenými s nadměrnou produkcí odpadů. Je držitelem celé řady polských i mezinárodních ocenění.

Aleksander Lwow / 20. 7. / 19:00–20:00 / Livingstone Adventure Stage
Polský horolezec, který zdolal tři nejvyšší vrcholy světa: Mount Everest, K2, Kančendženga. V roce 1998 získal ocenění „Kolos“ za zimní výpravu na Mount Everest, na nějž se mimochodem podíval celkem čtyřikrát.

***

Spolu v bublinách / 18. 7. – 21. 7. / výstava komiksu v areálu Dolní oblasti Vítkovice

Češi a Poláci v posledním století mnohokrát sdíleli společný osud: obnovení státnosti, dvě totality, budování moderní demokracie. Známe se však navzájem? V komiksové soutěži Češi kreslili o Polácích, Poláci o Češích. Inspirací se jim staly hrdinky a hrdinové z obou stran hranice: Věra Čáslavská, Milada Horáková, Irena Sendlerová, Anna Walentynowicz, Jan Palach, Witold Pilecki nebo Ryszard Siwiec.

 

www.meltingpotforum.cz