Praha
Balassiho institut – Maďarský institut
Rytířská 25-27
Současná filmová tvorba / střední Evropa

Přehlídka středoevropské kinematografie se letos ve své polské části zaměří převážně na umělecky originální dokumenty, reflektující polské dějiny 20. století. Diváci budou mít také možnost seznámit se s aktuálním děním v oblasti krátkých filmů, a to prostřednictvím výběru Polish Wave.

Leták s celým programem ke stažení zde.

Polské filmy na přehlídce

Čtvrtek 13. 10., 18:00

Solidarita podle žen / Solidarność według kobiet, 2014, 103 min., rež. Marta Dzido, Piotr Śliwowski
Dokumentární film nabízí příběh několika odvážných Polek, které díky své moudrosti, rozhodnosti a angažovanosti v opozici přispěly v 80. letech ke změně politických reálií v Polsku. Jednotícím prvkem snímku se stala samotná spolurežisérka a vypravěčka Marta Dzido, která se narodila v roce 1981 a svým filmem se pokouší navrátit ženám jejich místo v historii. I přes velké zapojení žen do opozičního hnutí se totiž pozdějsích jednání u kulatého stolu zúčastnila jen jedna žena.

Pátek 14. 10., 13:00
Dotyk anděla / Dotknięcie Anioła, 2015, 59 min., rež. Marek Tomasz Pawłowski
Dokumentární snímek s poetickými prvky staví na strhujícím vyprávění Henryka Schoenkera, který jako malý chlapec přežil peklo holocaustu. Schoenker, syn posledního předsedy židovské obce v Osvětimi, odhaluje ve světě dosud neznámý příběh šance na emigraci Židů před druhou světovou válkou: ještě než se zrodila myšlenka tábora Auschwitz-Birkenau, na podzim 1939 vznikla ve městě kancelář pro emigraci Židů do Palestiny. Tisíce Židů ze Slezska se tak sjížděly za záchranou do provinčního městečka Osvětim…

Sobota 15. 10., 12:00

Polish wave / pásmo krátkých filmů, 98 min.
Polish Wave je nová iniciativa s mezinárodní působností, propagující polské krátké filmy. Je založena na dlouholetých zkušenostech pořadatelů festivalu Short Waves v Poznani. Diváci od Brazílie po Tchaj-wan uvidí pečlivě vybraný soubor svěžích polských krátkých filmů, díky nimž si mohou udělat představu o současném dění v této oblasti polské kinematografie. V souboru jsou dva dokumenty, animace, hraný film a dva videoklipy.