Jihlava
DKO Jihlava a další sály
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Jihlava se už podvacáté změní v Mekku dokumentárního filmu – tamní festival je největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Polská účast na festivalu se letos kromě filmů projeví i v doprovodném programu.

V sekci Mezi moři, která je zaměřena na středoevropskou a východoevropskou kinematografii, bude soutěžit film Mořský mnichRafała Skalského. V soutěži krátkých filmů bude uveden šestnáctiminutový snímek Praska 24 režisérky Patrycje Polkowské. V nesoutěžní sekci Zkouška sirén se bude o přízeň diváků ucházet celovečerní dokument Zuzanny Solakiewicz Patnáct stran světa.

V rámci doprovodného programu se diváci mohou těšit na koncert Raphaela Rogińského (na snímku), originálního kytaristy, skladatele, improvizátora, muzikologa a etnomuzikologa v jedné osobě. V Jihlavě vystoupí v sobotu 29. října v prostorách  Kostela Povýšení sv. Kříže s projektem RR plays John Coltrane and Langston Hughes.

V rámci projektu Emerging Producers, jenž je zaměřen na mladé producenty z evropských zemí, přijede do Jihlavy polský kreativní producent Maciej Kubicki, absolvent pruducentského studia na Wajda School, který má už za sebou několik oceňovaných snímků.

www.dokument-festival.cz