Praha
Knihovna Václava Havla
Ostrovní 13
Večery s reportéry / novinář uprostřed války

Váleční reportéři se každodenně střetávají se smrtí, násilím a utrpením konkrétních lidí. Domů by přitom měli posílat zprávy z často vzdálených a nesrozumitelných konfliktů jako nestranní pozorovatelé. Diskuse Piotra Góreckého, bývalého válečného zpravodaje polské televize, a novinářky Markéty Kutilové, která již několik let v Sýrii a Iráku dokumentuje válku proti Islámskému státu.

Piotr Górecki působil v letech 1990–1995 jako korespondent v Praze, po roce 2004 pracoval po celém světě jako televizní válečný zpravodaj, na TVP Info vedl vlastní pořad o aktuálních zahraničních událostech. Za svou reportáž o afghánském politikovi a vojevůdci Ahmadu Masúdovi získal cenu Polské tiskové kanceláře.

Markéta Kutilová se jako projektová koordinátorka účastnila zahraničních misí Člověka v tísni v Íránu nebo na Haiti. Jako novinářka pracovala v DR Kongo, Ugandě, Kambodži, Libérii, Gambii, Senegalu, Rwandě, Kongu nebo Jordánsku. Je spoluautorkou knihy Islámskému státu na dostřel a televizních reportáží o boji proti ISIS v Sýrii a Iráku.