Praha
kino Ponrepo
Bartolomějská 11
Mene Tekel / Filmový večer s Irenou Sendlerovou

Komponovaný program odborně uvede historik Mirosław Szumiło z polského Institutu národní paměti. Od 17:30 budou promítnuty dva kratší dokumenty o životě a aktivitách Ireny Sendlerové, držitelce titulu Spravedlivý mezi národy světa. V 19:00 na ně naváže projekce výpravného filmu Úkryt v zoo přibližujícího aktivity manželů Żabińských, kteří podobně jako Irena Sendlerová zachraňovali židovské spoluobčany přímo v okupované Varšavě. Po skončení filmu bude následovat neformální beseda při číši vína.

Lžička štěstí (dokument, Polsko, 2003, 22 min.)
Dokument o Ireně Sendlerové, nositelce titulu Spravedlivý mezi národy, která během druhé světové války vedla dětskou sekci tajné Rady pomoci Židům Żegota. Zorganizovala a z části i osobně realizovala záchranu více než 2 500 dětí z varšavského ghetta. Různými způsoby je pašovala z ghetta ven a pak pro ně nacházela náhradní rodiny a úkryty po celém Polsku.

Příběh Ireny Sendlerové (dokument, Polsko, 2015, 27 min.)
Záznam rozhovorů režiséra Andrzeje Wolfa a Ireny Sendlerové natočených v závěru jejího života přibližuje názory a postoje této výjimečné ženy. „Nejsem hrdinka,“ říká v něm, „prostě jsem dělala to, co mi velelo moje srdce.“

Úkryt v zoo (životopisné historické drama, USA / Česko / Velká Británie, 2017, 127 min.)
Antonina Żabinska pracuje ve varšavské zoologické zahradě spolu s manželem, který je ředitelem zahrady. Když 1. září 1939 Německo zaútočí na Polsko, bombardování a ostřelování města ve vteřině zničí všechno, co manželé Żabinští léta budovali. Ze zahrady bez zvířat se stane skladiště německých zbraní a trávníky se promění v zeleninové záhonky. Jan a Antonina začnou v prázdných klecích i své vlastní vile ukrývat lidi prchající před nacistickým pronásledováním.

Vstup na uvedené projekce je zdarma - doporučujeme rezervovat si místo na adrese anna.plasova@instytutpolski.org.
Projekce dokumentů a hraného filmu v rámci večera je možné navštívit samostatně.