Praha
různá místa v Praze
Polsko na Mene Tekel / festivalu proti totalitě

Dvanáctý ročník multižánrového mezinárodního festivalu proti totalitě nese podtitul „pocta hrdinům“. Letošním čestným zahraničním hostem akce je Polsko, což se do programu festivalu promítá na mnoha úrovních — od zahajovacího pietního aktu u Pomníku obětem komunismu na Újezdě v Praze až po závěrečnou ekumenickou bohoslužbu v chrámu sv. Víta na Pražském hradě.

Festival se systematicky věnuje připomínání, udržování a kultivování povědomí o zločinech nacismu a komunismu — proto se v jeho programu pravidelně objevují pietní akty, besedy s někdejšími politickými vězni a také mnoho vzdělávacích programů určených pro děti a mládež či školní skupiny. Téma boje proti nesvobodě je publiku představeno s pomocí pamětníků, odborníků, filmů, výtvarného umění a divadelních představení. Nedílnou součástí je každý rok také slavnostní předávání cen ministra kultury Dáma/Rytíř české kultury, určených umělcům, kteří se sami střetli s nacistickou nebo komunistickou totalitní mocí.

Kompletní program najdete na www.menetekel.cz.

Witold Pilecki 1901—1948
26. 2. / 13:00 / ambit kláštera u Panny Marie Sněžné, Jungmannovo náměstí 18
Vernisáž výstavy o životním příběhu důstojníka, který se nechal dobrovolně zavřít v koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi, aby o něm mohl podat zprávu.
Výstava bude přístupná až do 8. 3. denně od 10.00 do 18.00.

Filmové večery s Witoldem Pileckým a Irenou Sendlerovou (anotace filmů najdete v programu samostatně)
27. 2. / 17:30 / kino Ponrepo, Bartolomějská 11
Projekce filmu Smrt Witolda Pileckého s odborným úvodem a krátkou besedou.

28. 2. / 17:30 / kino Ponrepo, Bartolomějská 11
Projekce dokumentárních filmů Lžička štěstí a Příběh Ireny Sendlerové s odborným úvodem a krátkou besedou.

28. 2. / 19:00 / kino Ponrepo, Bartolomějská 11
Projekce filmu Úkryt v zoo s odborným úvodem a krátkou besedou.

Mezinárodní konference Odkaz hrdinů: Češi a Poláci ve společném boji proti nacismu a komunismu
2. 3. / 14:00 / Senát PČR, Hlavní sál Valdštejnského paláce, Valdštejnské náměstí 4
Češi a Poláci během dvacátého století nejednou spojili síly v boji za svobodu a lidská práva. O česko-polské Solidaritě, spolupráci letců v RAF nebo málo známé účasti Poláků v pražském povstání budou hovořit přední čeští a polští historikové.
Tlumočení mezi oběma jazyky je zajištěno.
UPOZORNĚNÍ: Vstup do budovy Senátu je možný pouze pro předem přihlášené - hlaste se prosím na adrese podebradskai@senat.cz do 24. 2. 2018. Pro účely vstupní kontroly si s sebou vezměte doklad totožnosti a počítejte s tím, že vstupní kontrola se může protáhnout. Vstup do sálu (přes recepci C2 Valdštejnského paláce) je proto otevřen již od 13.00.