Polský institut

PL
program aktuality knihovna kurzy kontakty
Celá ČR /

PREMIÉRA BUDE PŘESUNUTA NA POZDĚJŠÍ TERMÍN.


Od 2. dubna vstupuje do českých kin snímek režiséra Jana Komasy Corpus Christi. Film již posbíral řadu polských i mezinárodních ocenění včetně nominace na Oscara. V hlavní roli exceluje Bartosz Bielenia. Distributorem filmu v ČR je Asociace českých filmových klubů.

Corpus Christi (Boże ciało), rež. Jan Komasa, 2019, 115 min.
Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu?

Praha / Obecní dům – Smetanova síň, nám. Republiky 5

KONCERT JE ZRUŠEN.

V cyklu komorních recitálů, které pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, vystoupí polský varhaník Ireneusz Wyrwa. Na programu hudebního dopoledne bude tvorba francouzských, německých a polských skladatelů, zejména Felikse Nowowiejského – jednoho z nejvýznamnějších skladatelů polské duchovní a varhanní hudby první poloviny 20. století. Zazní také Concert-Fantasia méně známého polského skladatele německého původu, Karola Augusta Freyera.

Ireneusz Wyrwa je absolventem Hudební akademie v Katovicích, jako sólista i komorní hráč vystupuje s řadou renomovaných orchestrů, více než dvacet let také působil jako varhaník v několika polských diecézích. Od roku 2001 se věnuje pedagogické činnosti, ve své vědecké práci se zaměřoval mj. i na problematiku interpretace tvorby Felikse Nowowiejského. V současné době přednáší ve Varšavě na Hudební univerzitě F. Chopina a na Papežské teologické fakultě Collegium Bobolanum.

www.fok.cz


Praha / Palác Akropolis, Kubelíkova 1548

KONCERT JE ODVOLÁN V SOUVISLOSTI S OPATŘENÍMI PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU. 


Festival Mladí ladí jazz letos zahájí polsko-britská dvojice hudebníků. Wacław Zimpel a James Holden se potkali v roce 2018 v londýnském nahrávacím studiu a v Praze představí výsledky své práce, jež znějí jako lyrické rozhovory mezi alt klarinetem a modulárními syntezátory, zcela ponořené do přítomného okamžiku.

James Holden je hudební vizionář, absolvent matematiky na prestižní univerzitě v Oxfordu, který rád pracuje s vlastnoručně sestavenými analogovými generátory. Wacław Zimpel je klarinetista, skladatel a improvizátor oceňovaný jak na domácí, tak na světové hudební scéně. Pochází z Poznaně, kde také získal klasické hudební vzdělání na tamější hudební akademii, v současné době se zaměřuje zejména na freejazzovou improvizaci. Působí v mnoha úspěšných hudebních formacích, na svém kontě má i filmovou hudbu, mj. k filmu Tichá noc mladého režiséra Piotra Domalewského.

www.mladiladijazz.cz


Praha / Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13

SETKÁNÍ JE ODVOLÁNO V SOUVISLOSTI S OPATŘENÍMI PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU.

Jak dnes napsat milostný román? Jan Němec a Marta Dzido ve svých nových prózách hledají jazyk pro lásku, vášeň a erotickou přitažlivost, zatímco se obratně vyhýbají červené knihovně i pornografii. 

Marta Dzido (*1981) — spisovatelka, novinářka a režisérka. Kniha Slast (Frajda, 2018) získala Cenu Evropské unie za literaturu, česky vyšla v roce 2019 (přeložila Anna Plasová, Dokořán). V Česku byly také uvedeny její dokumenty Solidarita podle žen a Silačky.

Jan Němec (*1981) — spisovatel, redaktor a literární kritik, působí v časopise Host. Jeho románový debut Dějiny světla (2013) byl rovněž oceněn Cenou EU za literaturu, v roce 2019 publikoval Možnosti milostného románu.

Spoluorganizátoři: České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny a Svět knihy

Doprovodný program prezentace polské literatury „Polsko – čestný host Světa knihy, 14.–17. 5. 2020“

Praha / Sběrné suroviny, Krymská 2

AKCE JE ODVOLÁNA V SOUVISLOSTI S OPATŘENÍMI PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU - ORGANIZÁTOR HLEDÁ NOVÝ TERMÍN. 

Česko-polsko-běloruského literárního večera se zúčastní polští básníci Zofia Bałdyga, Robert Rybicki a Konrad Góra, kteří představí své nové texty a překlady vedle Jakuba Řeháka, Kamila Boušky nebo Maxe Ščura. Organizuje spolek Spojené hlavy.

Zofia Bałdyga žije v současné době v Praze, publikovala tři básnické sbírky, vystudovala bohemistiku ve Varšavě a překládá především současnou mladou českou poezii. 

Robert Rybicki (na snímku) se pohybuje mezi hranicemi zemí i jazyků, česky mu vyšla v nakladatelství Protimluv v překladu Petra Motýla dvojjazyčná sbírka Dar lůzrů / Dar meneli (2014). 

Konrad Góra je jazykově i politicky radikální básník spojený s Vratislaví. Vydal pět básnických sbírek, získal mj. cenu deníku Gazeta Wyborcza „Warto” (2010).

Doprovodný program prezentace polské literatury „Polsko – čestný host Světa knihy, 14.–17. 5. 2020“ 

Praha / Rudolfinum – Dvořákova síň, Alšovo nábřeží 12

Cenu Antonína Dvořáka, kterou uděluje Akademie klasické hudby, letos převezme vynikající sopranistka Gabriela Beňačková. Druhá polovina slavnostního večera bude náležet nádhernému hlasu polského tenoristy Piotra Beczały, který přednese řadu známých operních árií na zakončení koncertu si zazpívá s Gabrielou Beňačkovou závěrečnou scénu z Dvořákovy Rusalky.

Piotr Beczała zahájil svou oslnivou pěveckou kariéru roku 1996 v Zemském divadle v Linci, o rok později se stal členem souboru opery v Curychu a v dubnu 2004 debutoval v Covent Garden. Dva roky nato se poprvé představil v milánské La Scale jako Vévoda ve Verdiho Rigolettovi a se stejnou rolí vzápětí debutoval také v Metropolitní opeře. Další významný milník jeho umělecké dráhy představoval roku 2009 rychlý záskok za Rolanda Villazóna při představení Donizettiho Lucie z Lammermooru, které bylo v rámci projektu Metropolitní opery „Live in HD“ přenášeno živě do celého světa. Již několikrát vystoupil i v České republice: naposledy v únoru 2017 jako Princ ve Dvořákově Rusalce v pražském Národním divadle. 

www.akademieklasickehudby.cz


Brno / Moravská galerie, Moravské náměstí 1a, sál č. 6

AKCE JE ZRUŠENA Z DŮVODU OPATŘENÍ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU.

Smart City je koncepce zahrnující technologie a služby, které mají vést k vytvoření moderního města, jež je přátelské k životnímu prostředí i jeho obyvatelům. Je to celosvětová výzva pro architekty i další odborníky. Zelená energie, nízkoemisní hromadná doprava, novátorská architektura – to jsou jen příklady řešení uplatňovaných v tzv. inteligentních městech. Diskuse expertů ze tří evropských zemí: Polska, Česka a Nizozemska bude příležitostí k výměně zkušeností a vzájemné inspiraci.

Debatu pořádá Polský institut v Praze ve spolupráci s architektonickým časopisem ERA21 a Moravskou galerií v Brně, v rámci projektu EUNIC.

Partneři: Česká centra, Velvyslanectví Nizozemského království v Praze 

www.moravska-galerie.czPraha / Státní opera, Wilsonova 4

PŘEDSTAVENÍ JE ZRUŠENO.


Po šesti letech od uvedení operní inscenace Salome se vrací do pražského Národního divadla režisér Mariusz Treliński se svým inscenačním týmem: Tentokrát zde představí operu Král Roger Karola Szymanowského, v jejíž titulní roli vystoupí polský barytonista Łukasz Goliński.

K napsání Krále Rogera podnítily Karola Szymanowského jeho výpravy na Sicílii – ostrov ho fascinoval a vydával se tam opakovaně. Hrdinou nejednoznačného příběhu je historická osobnost krále Rogera II., za jehož vlády dosáhla Sicílie ve 12. století značného ekonomického rozkvětu i náboženského smíru. Spoluautorem libreta je Jarosław Iwaszkiewicz – zajímavostí je, že tento vynikající básník je zároveň skladatelovým bratrancem.

Představení vzniklo v koprodukci Národního divadla v Praze, Velkého divadla – Národní opery ve Varšavě a Královské opery ve Stockholmu. Král Roger byl v Praze poprvé uveden už v roce 1932. Druhá premiéra a další reprízy: 5. 4., 12. 4., 18. 4., 4. 6., 6. 6.

www.narodni-divadlo.cz


Foto: Jakub Gulyás


Praha, Brno / Praha: MeetFactory, Ke Sklárně 15; Brno: Fléda, Štefánikova 24

KONCERTY V DUBNOVÝCH TERMÍNECH JSOU ODVOLÁNY.


Folk-metalová kapela Percival se inspiruje dávnou kulturou Slovanů a její koncerty jsou proslulé svou energií a divokými rytmy. Její základ tvoří violoncellistka a zpěvačka Katarzyna Bromirská a kytarista Mikołaj Rybacki a spolu s dalšími členy se podíleli na řadě prestižních hudebních projektů, mimo jiné na soundtracku hry Zaklínač 3: Divoký hon. Vystupovali spolu s Marylinem Mansonem a Paradise Lost nebo Arkonou a Korpiklaani. V Praze a Brně vystoupí s kapelou Delorain, která pokřtí svou novou desku. Autor Zaklínače Andrzej Sapkowski navštíví letošní veletrh Svět knihy Praha 2020, kde bude Polsko čestným hostem.

17. 4. / 19:30 / MeetFactory, Ke Sklárně 15, Praha

18. 4. / 19:30 / Fléda, Štefánikova 24, Brno

Pořadatel: MIST AgencyPraha / Městská knihovna, Mariánské náměstí 98/1

FILMOVÉ PROJEKCE JSOU V TĚCHTO TERMÍNECH ZRUŠENY.

Filmový festival 3Kino připravil opět projekce z cyklu „3Kino uvádí“ – tentokrát jako doprovodný program prezentace polské literatury na květnovém veletrhu Svět knihy, kde bude Polsko čestným hostem. Diváci se tedy mohou těšit na dva filmy spojené s literární tematikou.

7. 4. / 19:00 / Pan T., 2019, 104 min., rež. Marcin Krzyształowicz
Varšava roku 1953, pozvolna se obrozující na svých poválečných troskách, je místem, kde je všechno možné… Filmová perlička inspirovaná životem spisovatele Leopolda Tyrmanda a jeho Deníkem 1954

21. 4. / 19:00 / Žurek (Żurek), 2003, 70 min., rež. Ryszard Brylski
Neobyčejně silný příběh matky a dcery, odehrávající se v polském příhraničí. Film vznikl na základě povídky nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczuk, v roli matky exceluje Katarzyna Figura. 

www.3kino.czBrno / Knihovna Jiřího Mahena a další místa

AKCE JE ZRUŠENA Z DŮVODU OPATŘENÍ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU.

Jako každý rok proběhne i letos v Brně rozsáhlá přehlídka polské kultury. Na programu budou výstavy, koncerty, besedy, literární setkání i dílny pro děti. Hlavní událostí Dnů polské kultury v Brně je tentokrát třídenní filmová přehlídka Kocham film s tématem Síla polských žen. V sálech kina Art bude možné zhlédnout dvanáct nejlepších polských filmů posledních let. Diváci de mohou těšit také na nejočekávanější premiéry letošního roku: nejnovější film Agnieszky Holland Šarlatán (v hlavní roli s Ivanem Trojanem) a film Jana Komasy Corpus Christi, nominovaný na Oscara.

https://dpk.brno.cz

Výběr z programu 


25. 3. / 19:30
Jazz Fest Brno / Skalpel
/ Kabinet Múz, Sukova 4   

31. 3. / 18:00
Slavnostní zahájení
/ Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4 

31. 3. / 19:00
Grzegorz Kupczyk a kapela CETI
Akustický koncert rockové kapely z Poznaně
/ Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4

1. 4. / 17:00
Autorské čtení – Jacek Cygan
Setkání s polským skladatelem, scénáristou a autorem básní, které budou letos vydány taky v češtině
/ Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4

6. 4. – 8. 4.
Přehlídka Kocham Film / Síla polských žen
/ Kino Art, Radnická 4

8. 4. / 20:00
Poczytalni
Koncert souboru knihovníků z města Dąbrowa Górnicza
/ Music Lab, Opletalova 1

15. 4. / 18:00
Solidarita podle žen
Filmová projekce a diskuse s režisérkou Martou Dzido
/ Moravská Zemská Knihovna, Kounicova 65a, Malý sál

16. 4. / 14:00
Přednáška: Marian Szyjkowski – zakladatel české polonistiky
Setkání s Dr. Romanem Baronem, autorem první monografie prof. Mariana Szyjkowského
/ Filozofická Fakulta MU, Komenského náměstí 2, budova M

18. 4. / 19:30
Percival
Rockový koncert skupiny, která se mj. podílela na produkci soundtracku ke hře Zaklínač 3.
/ Fléda Club, Štefánikova 24

22. 4. / 17:30
Debata expertů EU: Smart Cities
Udržitelný rozvoj měst na vybraných příkladech z Polska, Česka a Nizozemska
/ Moravská Galerie v Brně, Moravské náměstí 1a, sál č. 6
Více o debatě zde.

27. 4. / 18:00
Osvobození bez svobody?/ Liberation Without Liberty
Debata u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války
/ Moravská Zemská Knihovna, Kounicova 65a

29. 4. / 19:00
Autorské setkání: Jan Němec a Marta Dzido
Jak dnes psát o lásce? Diskuse o knihách „Možnosti milostného románu“ a „Slast“
/ Skleněná Louka, Kounicova 23

VÝSTAVY

27. 3. – 23. 4.
Spojenci / Poláci a Češi na bojištích druhé světové války
/ Náměstí Svobody

27. 3. – 19. 4.
Architektura pro kulturu
/ Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Kobližná 4Broumov / Klášter Broumov, Klášterní 1

AKCE JE ODVOLÁNA V SOUVISLOSTI S OPATŘENÍMI PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU - ORGANIZÁTOR HLEDÁ NOVÝ TERMÍN. 

Druhý ročník Sympozia ilustrace, které se odehrává v inspirativním prostředí broumovského kláštera, vyvrcholí 4. 4. vernisáží výstav v městské výstavní síni LokArt a přímo v klášteře. Spolu s pěti českými výtvarníky se letos projektu účastní také Aleksandra Cieślak – polská spisovatelka, ilustrátorka, grafička a absolventka Fakulty grafiky Akademie výtvarného umění ve Varšavě. Tvoří knihy pro děti i dospělé. Je ceněnou novinovou ilustrátorkou, pracovala pro největší polskou knižní síť Empik, polský Knižní institut, Divadelní institut nebo Barbie. Byla nominována na prestižní cenu Astrid Lindgren Memorial Award. Český překlad originální publikace Dodělej si knihu, která vyzývá čtenáře k zapojení do tvůrčího procesu a zároveň ho provádí po fázích spisovatelovy práce od inspirace po typografii, vydalo v roce 2017 nakladatelství Baobab.

www.sympoziumilustrace.cz

Doprovodný program prezentace polské literatury „Polsko – čestný host Světa knihy, 14.–17. 5. 2020“Praha / Galerie Hollar, Smetanovo nábřeží 6

ČINNOST GALERIE HOLLAR JE POZASTAVENA, SLEDUJTE PROSÍM AKTUÁLNÍ INFORMACE NA JEJÍM WEBU ZDE.

Výstava je zatím nejširší prezentací současné polské grafiky v České republice za poslední desetiletí. V Galerii Hollar se představí část kolekce sbírky serigrafie, která se buduje na Ostravské univerzitě, na Fakultě umění, od roku 2013. Grafické listy vznikaly v rámci Mezinárodních sympozii serigrafie Ostrava (ISSO) v letech 2013 – 2020. V kolekci především evropské grafiky se nacházejí díla více než 120 umělců, přes čtyřicet z nich je z Polska. Jde převážně o autorky a autory spjaté s velkými polskými centry grafiky na vysokých uměleckých školách (ASP) ve Varšavě, Krakově, Vratislavi, Gdaňsku, Katovicích, Lodži, v Poznan,i nebo s fakultami umění polských univerzit.

Zastoupeny jsou všechny generace, od nejstarších dnes už etablovaných umělců (Jan Pamuła, Adam Romaniuk, Grzegorz Banaszkiewicz, Mirosław Pawłowski…atd.) po střední generaci i mladší autory (Zbigniew Bajek, Agnieszka Cieślińska, Mateusz Dąmbrowski, Sławomir Ćwiek, Teodor Durski, Paweł Frąckiewicz, Dariusz Gajewski, Tomasz Jędrzejko, Paweł Kwiatkowski, Marta Kubiak, Katarzyna Łukasik, Błażej Ostoja Lniski, Dorota Nowak, Jacek Szewczyk, Małgorzata ET BER Warlikowska, Andrzej Węcławski, Waldemar Węgrzyn, Katarzyna Winczek, Kamil Zaleski… Většina autorů je v ostravské kolekci zastoupena alespoň dvěma grafickými listy, ale prostorové možnosti Galerie Hollar neumožní vystavit všechny práce. Sbírka byla v minulých letech prezentována v řadě galerií v České republice, v Polsku a na Slovensku.

I tento „pražský polský výběr“ ukazuje celou škálu výtvarný strategií, které se odrážejí při vytváření matrice: od zcela expresivního, dynamického za využití např. štětce, přes integraci fotografického obrazu až po zcela autonomní elektronický obraz za využití manipulací současnými editory.

Mezinárodní sympozium serigrafie Ostrava je otevřenou platformou široké spolupráce grafiků, vizuálních umělců, kteří jsou často spojeni s akademickým prostředím ve své zemi - jde o vedoucí ateliérů odb. asistenty, ale současně jsou nepřehlédnutelnými uměleckými osobnostmi, které spolu vytvářejí působivý mnohohlas současné středoevropské grafiky.ČR /

Polský institut v Praze a Svět knihy, s. r. o. v rámci kampaně Rosteme s knihou vyhlašují výtvarnou soutěž pro děti školního a předškolního věku: 

Včely – královny života. Tajemství úlu

Víte, jak vzniká med, který si dáváme do čaje? A proč včely tančí? Viděli jste někdy včelí královnu? Představte si, že včely jsou starší než dinosauři! Inspirujte se životem v úlu, konstrukcí barevných včelínů nebo nakreslete komiksový příběh pruhovaných hrdinek. Soutěž navazuje na knihu Včely varšavského grafika a ilustrátora Piotra Sochy a autora textů Wojciecha Grajkowského. Dozvíte se v ní spoustu informací o včelách a jejich zvycích, ale také o včelařích a medu. 

Kategorie I. – pro děti od 3 do 5 let
Kategorie II. – pro děti od 6 do 10 let
Kategorie III. – pro děti od 11 do 15 let 

Soutěž probíhá od 1. 3. 2020 do 31. 5. 2020

Polskou knihu Včely vydalo česky nakladatelství Slovart (2017) v překladu Marty Harasimowicz.

Zkrácená pravidla:

• Soutěže se mohou zúčastnit všechny děti a mládež v uvedených kategoriích, jež v době konání soutěže zašlou své výtvarné práce/modely inspirované životem včel, např. včelí portrét, královna a její včelí nebo lidská rodina, život v úlu, role včel v přírodě, návrh včelína ve městě, pohádkové příběhy včelích rodin, záchrana včel – záchrana našeho světa apod.

• Technika zpracování není nijak omezena, např. kresba (nedoporučujeme však užití křídy), malba, fotografie, koláž, model úlu, komiks, návrh vzdělávací tabule atd. Maximální velikost 2D práce je formát A3/ případné trojrozměrné modely podle uznání autora a možností České pošty.

• Jména vítězů budou rovněž zveřejněna na internetové stránce www.instytutpolski.pl/praha

•Práce je možné zaslat poštou nebo emailem (elektronicky zdokumentované: fotografie, video).
Adresa pro zasílání soutěžních prací: Polský institut v Praze, Malé náměstí 1, 110 00 Praha 1 nebo praga@instytutpolski.org (obálku nebo email označte heslem „Výtvarná soutěž 2020“)

• Nezapomeňte u každé práce vyplnit přihlášku, jejíž součástí jsou úplná pravidla: uvést věkovou kategorii, jméno autora, adresu (případně třídu a adresu školy), e-mail a telefon a Souhlas se zpracováním osobních údajů.


Přihláška a pravidla upravená k 23. 3. 2020: ke stažení zde.


Olomouc / Muzeum moderního umění | Salon, Kabinet, Denisova 47

MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC JE UZAVŘENO Z DŮVODU VLÁDNÍCH OPATŘENÍ PROTI ŠÍŘENÍ KORONAVIRU, VÝSTAVA FOTOBLOK JE ZRUŠENA.

Z krakovské galerie Mezinárodního centra kultury putuje do Olomouce výstava Fotoblok, která představuje dějiny 20. století prizmatem fotografických publikací. Po celé 20. století doprovázely fotografické knihy, fotoalba a prospekty bouřlivé dějiny tohoto regionu. Teprve posledních dvacet let však fotoknihy budí také živý zájem odborníků. Výstava Fotoblok představuje vůbec poprvé v tak širokém záběru a ve více než stoleté perspektivě ty nejdůležitější a nejzajímavější fotoknihy z naší části kontinentu.

Více o výstavě zde.