Polský institut

CZ
program aktuality biblioteka kursy kontakty
sPOLeCZně

sPOLeCZně

Češi a Poláci stáli ve 20. století před stejnými výzvami: definovat a ubránit svůj moderní stát, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Právě okamžiky, kdy se české a polské cesty protínaly budou těžištěm našeho programu v roce 2018, který připravujeme spolu s mnoha českými a polskými partnery. Slavíme sPOLeCZně!

Češi a Poláci sdílí v posledním století společný osud. Ve stejném okamžiku dosáhli obnovení státnosti, paralelně a se stejnou hrdostí tyto státy budovali. Ve stejnou dobu zažili hrůzy dvou totalit a ve stejném okamžiku se od nich osvobodili. Jsou naše dějiny pouze souběžné, nebo v nějakém hlubším smyslu společné? Mnozí namítnou, že po většinu tohoto století zůstávaly naše vztahy spíše vlažné a nepřátelské. V tomto časovém úseku, ohraničeném lety 1918 a letošním rokem 2018, však najdeme příběhy a postavy, které toto společenství osudu ztělesňují. Od Masaryka a Paderewského, kteří se ve Washingtonu a New Yorku společně zasazovali o svobodu střední Evropy, přes polské a české spolubojovníky proti německému nacismu, oběť Ryszarda Siwce na protest proti srpnové invazi v roce 1968 až ke společenství polských a českých disidentů, které se následně přetavilo do politické reality Visegrádské čtyřky. Ale také v méně samozřejmých a vznešených podobách – skrze nesčetné společné počiny umělců či akademiků. Právě tyto postavy a příběhy budeme po celý začínající rok připomínat. Cyklus sPOLeCZně zahájíme ve světě filmu, ale také právě vrcholící komiksovou soutěží o polských a českých dějinách.

Tešíme se, že se na tu cestu česko-polským stoletím vydáme s Vámi – sPOLeCZně.

« zpět na stránku projektů

Brno /

Největší komiksový festival v Česku probíhá už počtvrté v Brně. Mezi pozvanými autory komiksů je také polský kreslíř Jakub Rebelka. Představena bude i putovní výstava Spolu v bublinách – nejlepší komiksy ze stejnojmenné výroční polsko-české soutěže. 

Jakub Rebelka (1981) získal svá první ocenění na významných polských festivalech už v šestnácti letech a jeho práce se od té doby objevují na stránkách nejlepších komiksových časopisů, ale také výstavách po celém Polsku i v zahraničí – mimo jiné v Tokiu, Štrasburku nebo Stockholmu. Rebelka, absolvent Akademie výtvarných umění v Gdaňsku, je vyzdvihován zejména pro svůj výtvarný talent a osobitý styl.

www.festivalkoma.cz


Praha 1 / Klášter sv. Anežky České, U Milosrdných 17

Koncert, který uzavírá projekt sPOLeCZně, se koná v předvečer 100. výročí setkání Ignacyho Jana Paderewského a Tomáše Garrigua Masaryka v newyorské Carnegie Hall, kde se oba státníci 15. 9. 1918 společně zasazovali o samostatnost národů střední Evropy.

Aleksandra Kubas-Kruk – soprán
Ivo Kahánek – klavír

Na programu budou díla F. Chopina, K. Szymanowského, I. J. Paderewského a F. Nowowiejského.
Uvádí Dita Hradecká - ČRo Vltava.
Koncert přímým přenosem uvádí Český rozhlas Vltava

Vstup s pozvánkou

Praha 1 / MZV, Černínský palác

Letošní kulatá výročí jsou příležitostí k rekapitulaci česko-polských vztahů v posledním století, se všemi úspěchy a neúspěchy v budování vzájemné spolupráce, ale také k pohledu na budoucnost našich států v kontextu měnící se Evropy.

Panely konference:

Koncepce polsko-české spolupráce z let 1918 až 1940: nevyužitý potenciál nebo romantické iluze?
Ze Sněžky na Visegrád: zkušenosti z komunismu jako motor polsko-české regionální spolupráce
Jak může polsko-česká spolupráci pomoct střední Evropě i Evropské unii? Pohled do (nedaleké) budoucnosti 

Pozvání na konferenci přijali mimo jiné: Zdzisław Krasnodębski, Przemysław Żurawski vel Grajewski, Aleš Chmelař nebo Alexandr Vondra 

Vstup volný. Nutná registrace na e-mailové adrese program.praga@instytutpolski.org

Praha / JazzDock, Janáčkovo nábřeží 2

Młynarski Masecki Jazz Band / IRCHA Clarinet trio / Mikołaj Trzaska (PL) & Petr Vrba (CZ)

Jazzový „trojkoncert“ představí špičkové interprety, kteří zahrají meziválečné šlágry v současném pojetí. Młynarski Masecki Jazz Band svými energickými aranžemi oživuje písně hitmakerů, mezi něž patří například Henryk Wars. Ircha Clarinet Trio spojuje freejazzové improvizace s předválečnou chasidskou hudbou, která byla v tehdejším Polsku pevnou součástí hudební kultury. Další částí jazzového maratonu bude vystoupení ikony polské improvizované scény, klarinetisty a saxofonisty Mikołaje Trzasky, s výrazným českým trumpetistou Petrem Vrbou.

Vstupenky na www.jazzdock.cz

***

Pořadatelé: Nerudný fest, Firlej, Polský institut v Praze

V rámci projektu: Polish Jazz 1918-2018, sPOLeCZně, Jazzbit

Mediální partneři: Český rozhlas Vltava, FullMoon, jazzport.cz

Projekt Polish Jazz 1918-2018 je financován Ministerstvem kultury a národního dědictví Polské republiky v rámci Víceletého programu Niepodległa na období 2017-2021, v rámci dotačního programu Institutu Adama Mickiewicze Kulturalne pomosty.

Praha / Kino Atlas, Sokolovská 1

Letošní filmová novinka, která vznikla v koprodukci Polska, Česka a Makedonie, se dotýká aktuálního tématu uprchlíků v současné Evropě, není však není prvoplánovou „agitkou“ pro či proti. Snímek je spíše vyprávěním o fyzické i duchovní cestě mladého polského manželského páru, jehož prázdninové putování se protne s trasou, kterou míří do Evropy uprchlíci. Film mladé režisérky, držitelky studentského Oscara Klary Kochańské, přijede do Prahy uvést Julia Kijowska, představitelka hlavní role a zároveň spoluscenáristka filmu. Julia Kijowska v současné době patří mezi hojně obsazované polské herečky a kromě filmu Via Carpatia jste ji mohli vidět třeba v oceňovaném filmu Spojené státy lásky nebo ve snímku Nina, který byl letos uváděn na festivalu v Karlových Varech.

Diskusi moderuje Pavel Sladký - ČRo Vltava.

Mediální partner: Český rozhlas Vltava


Praha 2 / nám. Míru

Výstava připravená historikem Petrem Blažkem představuje klíčové okamžiky česko-polských vztahů v uplynulých padesáti letech. Je rámována dvěma významnými událostmi: vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa a letošními oslavami stého výročí obnovení samostatnosti.

Výstavu si můžete prohlédnout v Praze od 10. 9. do 20. 9. na Náměstí Míru a od 20. 9. do 8. 10. na Karlově náměstí. 


Praha 1 / Nová budova Národního muzea, Vinohradská 52/1

Živé pochodně. Čin Jana Palacha se stal jedním z mezinárodních symbolů boje proti komunismu. Málokdo ale ví, že na začátku září 1968 se na protest proti invazi „spřátelených v vojsk“ do Československa upálil ve Varšavě Ryszard Siwiec. A jen čtyři dny po Palachově sebeupálení ho v Maďarsku následoval Sándor Bauer se slovy: „Zapálil jsem se, abych protestoval proti sovětské okupaci.“ Kdo byli lidé, kteří se rozhodli pro tak radikální způsob protestu? Jak vysvětlovali svůj čin? Proč zvolili tak dramatickou a v Evropě do té doby neznámou formu „výkřiku“?

Během večera se budou promítat dva filmy:

Uslyšte můj křik / 1991, rež. Maciej J. Drygas
Smrt v plamenech / 2002, rež. Tamás Horváth

Následovat bude diskuze s historiky:

Jan Draus / historik, člen kolegia Institutu národní paměti (IPN)
Csaba Kiss / kulturolog, spoluzakladatel Maďarského demokratického fóra
Petr Blažek / historik z Ústavu pro studium totalitních režimů
Moderuje Petr Fischer, šéfredaktor ČRo - Vltava.

vstup volný, sál je přístupný od 16.30 (hlavním vchodem)

Záštitu nad večerem převzali a účast přislíbili:
Radek Vondráček, předseda PSP České republiky
Marek Kuchciński, maršálek Sejmu Polské republiky
László Kövér, předseda parlamentu Maďarské republiky

Akce se koná ve spolupráci Polského institutu v Praze, Národního muzea a Maďarského institutu Praha.

Mediální partner: ČRo - Vltava


ČRo - Vltava /

Mediálním partnerem připomínkového týdne „sPOLeCZně: polsko-česká výročí 1918–2018“ je mimo jiné Český rozhlas Vltava. Během celého týdne bude živě přenášet z vybraných akcí: jazzového večera v Jazz Docku nebo pátečního slavnostního koncertu v Anežském klášteře. Stanice Vltava také připravila nové pořady nebo reprízy těch nejzajímavějších archivních programů k tématu.

Program

9. 9. / 20:00 Schůzky s literaturou Opilá noc aneb Skamandriti v Čechách

10. 9. / 22:00 Současná povídka Hubert Klimko-Dobrzaniecki: Let

10. 9. – 17. 9. / 18:30 Četba na pokračování Mariusz Surosz: Ach, ty Češky!

10. 9. – 14. 9. / 9:10 Esej 20 let polské reportáže

10. 9. – 14. 9. / 11:30 Osudy Vzpomínky Jacka Balucha

10. – 14. 9. / 14:00 Staří mistři Neznámí polští mistři

10. 9. – 14. 9. / 14:30 Povídky Stefana Grabińskeho

10. 9. – 14. 9. / 23:45 Stránky na dobrou noc Luisa Nováková: Polské pověsti

11. 9. / 20:00 Současná hra Andrzej Stasiuk: Noc

11. 9. / 21:15 Akademie Chopinova soutěž ve Varšavě

12. 9. / 19:15 – 21:15 Večer na téma Kašlu na všechno a jdu si číst Milosze!

14. 9. / 19:00 Přímý přenos Ivo Kahánek a Aleksandra Kubas-Kruk v Anežském klášteře

15. 9. / 8:40 Víkendová příloha Vlastičko kochaná! S překladatelkou Vlastou Dvořáčkovou (1924–2018) o polském básníku Zbigniewu Herbertovi a jeho českých stopách

15. 9. / 11:30 Klasická povídka Bruno Schulz: Penzista

15. 9. / 14:00 Rozhlasové jeviště Sławomir Mrożek: Mučednictví Petra Oheye

15. 9. / 15:30 Koncert týdne Záznam zahajovacího koncertu festivalu „Chopin and his Europe“

15. 9. / 18:00 Jazzový podvečer Sladké je žít Franciszek Nastulczyk: Průvodce slepého psa

15. 9. / 22:45 Svět poezie Julia Hartwig: Pohled

16. 9. / 17:00 Souzvuk Jan Andrzej Morsztyn: Na starou duši župan nový

www.vltava.rozhlas.cz


Praha 1 / Rytířská

Československý a polský design 60. let se představí na výstavě, která vznikla kurátorským výběrem ze soukromých sbírek Jana Jeništy a Filipa Speka. Obě země si v této době – i přes nesnáze vyplývající z politické a hospodářské situace – dokázaly vytvořit originální a hodnotný styl průmyslového designu.

Výstava se skládá zejména z předmětů každodenní potřeby, jako jsou porcelánové kávové servisy, vázy, popelníky a mísy, výrobky z lisovaného skla, nábytek, hračky a elektrické domácí spotřebiče, z nichž mnohé bezpochyby návštěvníci znají ještě z domácností vlastní, nebo svých rodičů a prarodičů. Projekt byl poprvé s velkým úspěchem představen na moskevském veletrhu Design Next 2018.

www.czechcentres.cz


Praha 1 / Galerie Českých center

Čeští a polští hrdinové spolu v komiksových bublinách! Speciální rozšířená verze putovní výstavy, připravená přímo pro Galerii Českých center, představí výběr nejzajímavějších prací ze soutěže Polského institutu v Praze a Českého centra ve Varšavě, vyhlášené u příležitosti 100. výročí samostatnosti obou států.

Soutěže Spolu v bublinách. Češi o Polácích, Poláci o Češích: superhrdinové v komiksu se zúčastnilo přes šedesát autorů – většinou mladých výtvarníků a scenáristů. Mezi oceněnými jsou například Kateřina Čupová, Štěpánka Jislová nebo Marek Rubec, na polské straně pak Artur Biernacki nebo Krzysztof Skory. Inspirací se jim stali hrdinky a hrdinové 20. století z obou stran hranice.

 www.czechcentres.cz


Praha /

Češi a Poláci stáli ve 20. století před stejnými výzvami: definovat a ubránit svůj moderní stát, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Letos si společně připomínáme především rok 1918, kdy také mimo jiné na jednom pódiu v Carnegie Hall stáli 15. září Ignacy Jan Paderewski a Tomáš Garrigue Masaryk jako zástupci a obhájci svobodného Polska a Československa.

Od 6. do 15. září jsme připravili akce, které se zaměřují na okamžiky, kdy se české a polské dějiny v posledním století setkávaly. Čekají na vás výstavy, filmové projekce, mezinárodní konference, koncert a mnoho dalšího. Slavíme sPOLeCZně!

PROGRAM

7. 9. / Spolu v bublinách. Češi o Polácích, Poláci o Češích: superhrdinové v komiksu /do 15.9.
Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě / československý a polský design 1958–1968 /do 30.9.
Zahájení výstav připravených ve spolupráci s Českými centry / Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1

9. 9. / 10:00 /Mše za polský a český národ – In memoriam Ryszard Siwiec
Celebruje Mons. Václav Malý, pomocný biskup pražský
Katedrála sv. Víta v Praze

10. 9. / 16:00 /sPOLeCZně: Půl století polsko-českých vztahů 1968—2018
Vernisáž venkovní výstavy před kostelem sv. Ludmily / náměstí Míru, Praha 2, vstup volný

/ 17:00/ Živé pochodně / filmově-diskuzní večer věnovaný Ryszardu Siwiecovi, Sándoru Bauerovi a Janu Palachovi / Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1, vstup volný

11. 9. / 20:00
3Kino uvádí: Via Carpatia /Host: Julia Kijowska / Kino Atlas, Sokolovská 1, Praha 8, vstupenky zde

12. 9. / 20:00 / Polský jazz 1918–2018
Młynarski Masecki Jazz Band / IRCHA Clarinet Trio / Mikołaj Trzaska & Petr Vrba
JazzDock, Janáčkovo nábřeží, Praha 5, vstupenky na www.jazzdock.cz

Networkingová konference Polish Jazz / 11. 9. /12:00 / Punctum, Krásova 23, Praha 3 - nutná registrace na e-mailu: ula.andruszko@firlej.wroc.pl

14. 9. / 9:30—16:00
sPOLeCZně v Evropě: Poláci a Češi 1918–2018 / mezinárodní konference o minulosti, současnosti a budoucnosti polsko-českých vztahů v evropském kontextu / Černínský palác, Loretánské nám. 5, Praha 1, vstup volný, registrace nutná na: program.praga@instytutpolski.org

/ 19:00
Slavnostní koncert ke společnému 100. výročí / Aleksandra Kubas-Kruk (soprán) a Ivo Kahánek (klavír) / Klášter sv. Anežky České, U Milosrdných 17, Praha 1, vstup s pozvánkou

Koncert živě přenáší Český rozhlas Vltava

sPOLeCZně v médiích / zvláštní příloha Týdeníku Echo věnovaná polsko-českému 100. výročí vychází 6. 9. 2018
sPOLeCZně na vlnách Vltavy / polské programy na ČRo Vltava 9.—16. 9. 2018

Záštitu udělili:
Ministři zahraničních věcí Polska a České republiky
Předsedové poslaneckých sněmoven Polska a České republiky

Partneři:

Česká centra, Česko-polské fórum/Forum Polsko-Czeskie, Ministerstvo zahraničních věcí Polska, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Velvyslanectví Polské republiky v ČR, Instytut Adama Mickiewicze, Maďarský institut Praha, Městská část Praha 2, ČRo – Vltava, Národní muzeum, Národní galerie, 3kino, Firłej, Mladí ladí jazz, Centrum Pant, Echo24.cz