12. 12. 2018
Stipendijní program Thesaurus Poloniae

Mezinárodní centrum kultury v Krakově přijímá přihlášky do 20. ročníku stipendijního programu Thesaurus Poloniae - přihlášky je možné posílat do 20. ledna 2019. Thesaurus Poloniae je tříměsíční stipendijní program ministra kultury a národního dědictví Polské republiky, určený zahraničním vědcům, kteří se zaměřují na výzkum kultury, dějin a multikulturního dědictví Polska a střední Evropy. Mohou to být lidé, kteří se věnují ochraně kulturního dědictví, ale i teoretickým výzkumům z oboru historie, sociologie, etnografie, antropologie aj. Thesaurus Poloniae je realizován ve dvou kategoriích pro různé akademické hodnosti: od profesorů po doktorandy. Podrobnosti o programu zde.

10. 12. 2018
Přednáška "Polské země v letech první světové války a vznik polského státu, 1914–1918"
Ve středu 19. prosince proběhne na Filozofické fakultě UK přednáška dr. Marcina Jarząbka z Jagellonské univerzity "Polské země v letech první světové války a vznik polského státu, 1914–1918". Přednáška je naplánována od 10:50 do 12:20 v hlavní budově FF UK, místnost č. 301. Přednáška je otevřená široké veřejnosti. Pozvánka je dostupná zde.
4. 12. 2018
Mezinárodní konference "EU v čase změn: česká a polská perspektiva"

Ve čtvrtek 6. 12. proběhne od 9:30 v budově České akademie věd na Národní 3 (místnost 206) mezinárodní konference "EU v čase změn: česká a polská perspektiva". Koference je pořádána Evropským Centrem Varšavské univerzity společně s Ústavem státu a práva AV a Fakultou sociálních věd UK. Konference se zúčastní odborníci na problematiku EU z Polska i Česka, pracovním jazykem bude angličtina. Program konference najdete zde.

29. 11. 2018
Pořad Historie.cs o Janu Pavlu II.

Česká televize odvysílala v rámci pořadu Historie.cs díl Papež odjinud a odsud o Janu Pavlu II. Další repríza pořadu bude v sobotu 8.prosince od 13:05 na programu ČT24. Pořad je také ke zhlédnutí v internetovém archivu České televize - zde.

28. 11. 2018
Polský dokument na festivalu Fotbal je film

Festival fotbalových filmů s názvem Fotbal je film uvede na závěr svého programu v pražském kině Světozor polský dokumentární film Dračí jaro (Wiosna smoków, 2017, rež. Jarosław Wszędybył). Jeho hlavním hrdinou je mladý začínající trenér, který se ujímá fotbalového týmu Rudí draci z Brwinowa, což je nejhorší mužstvo z celého Polska... Dračí jaro je sportovní drama o tvrdých a nemilosrdných pravidlech, která ve fotbale panují, ale sport není jediným témetem filmu: snímek je také univerzálním příběhem o snech a snílcích, o outsiderech, kteří se nikdy nevzdávají, o přátelství a vzájemné solidaritě. Promítání se koná 9. 12. od 20:45 v kině Světozor. Více informací zde.

11. 11. 2018
Polský institut bude 12. listopadu uzavřen

Z důvodu výjimečného státní svátku 12. listopadu 2018 bude uzavřen také Polský institut v Praze. Děkujeme za pochopení!

8. 11. 2018
"Niepodległa do hymnu" - společné zpívání polské hymny i v Praze

Polský institut v Praze a Polská farnost v Praze se zapojí do celosvětové akce "Niepodległa do hymnu" - jedná se o společné zpívání polské hymny u příležitosti 100. výročí obnovení nezávislosti Polska. V Praze se bude polská hymna zpívat v neděli 11. 11. ve 12:00 v kostele sv. Jiljí v Husově ulici. Slova a melodie polské hymny jsou ke stažení pod tímto odkazem.

Bierzemy udział w akcji „Niepodległa do hymnu”! Przyjdź 11 listopada o godzinie 12.00 i włącz się we wspólne świętowanie. Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie Hymn Państwowy. Śpiewanie Hymnu w Pradze – przed mszą świętą w Kościele św. Idziego (kostel sv. Jiljí, ul. Husova). Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”. Więcej informacji www.niepodlegla.gov.pl

6. 11. 2018
100 důvodů, proč máte rádi Polsko - akce ke 100. výročí znovuzískání nezávislosti Polska

Mazurská jezera, Bieszczady, Gdaňsk, palác ve Wilanowě, nebo třeba polonéza či toruňské perníčky? To vše a jistě i mnoho dalších věcí, míst, jídel nebo příběhů se objeví v rámci akce #likePolska, která probíhá u příležitosti 100. výročí znovuzískání nezávislosti Polska na sociálních sítích. Jejím cílem je představit to nejlepší z Polska: jeho bohatou historii, místa, která stojí za návštěvu, tradice nebo největší úspěchy Poláků. Do akce se může zapojit každý: stačí 11. listopadu, tedy v den svátku nezávislosti, nahrát na Facebook, Twitter nebo Instagram fotografii či video o tom, co máte na Polsku nejraději - všechny příspěvky by měly být označeny hashtagem #likePolska.  Více informací o akci se dozvíte na stránkách Poland.pl nebo facebookové události facebook.com/polska.

 

 

4. 11. 2018
Vyfoťte Žižkovský vysílač v polských národních barvách v den výročí 100 let obnovení polské samostatnosti
 
11. listopadu po setmění bude věž nasvícena červeně a bíle na připomínku století obnovení samostatného Polska, podobně jako další významné budovy na celém světě. Slavte s námi! Vyfoťte 11. 11. 2018 červeno-bílý Žižkovský vysílač a sdílejte fotku s hashtagy  #sPOLeCZne  a #PL100 nebo ji pošlete na program.praga@instytutpolski.org. Tři vylosovaní dostanou polské překvapení.
31. 10. 2018
1. listopadu 2018 - Polský institut uzavřen

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 bude Polský institut uzavřen z důvodu polského státního svátku. Děkujeme za pochopení.

25. 10. 2018
Konference Otázky národní identity a nezávislosti

Univerzita Hradec Králové pořádá od 25. do 27. října konferenci "Otázky národní identity a nezávislosti. Evoluce významu nacionalismu, státnosti, národní identity, svobody a autonomie 100 let od ukončení První světové války – Česko, Polsko a Irsko". Debata v kontextu oslav stého výročí irského boje za nezávislost potvrdila, jak důležitou roli porozumění problematice státnosti a povědomí o stavu národního cítění hrají při určování či formování budoucnosti státu. V očekávání oslav zmíněného výročí projevili totiž mnozí lidé obavy nad možným zneužitím této příležitosti určitými jedinci či politickými stranami k prosazování svých vlastních specifických cílů – k čemuž mělo dojít právě i prostřednictvím manipulace diskurzu zprostředkovávajícího/zachycujícího danou událost, jak na politické, tak umělecké úrovni.  Konference si klade za cíl diskutovat charakter státnosti daný společně sdílenými hodnotami, historickými zkušenostmi, či osudy osob, které se o utváření státnosti zasadily, a to především v souvislosti s diskurzem týkajícím se těchto aspektů.

25. 10. 2018
Básnicko-hudební večer ke století v Polském klubu

Polský klub v Praze zve u příležitosti 100. výročí obnovení polské státnosti na básnicko-hudební večer „Niebo złote Ci otworzę” s hercem a zpěvákem Arturem Götzem - v sobotu 27. října od 17.30 (Dům národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2).  Zazní zhudebněné básně polských autorů, Krzysztofa Kamila Baczyńského, Czesława Miłosze, Tadeusze Różewicze, Stanisława Wyspiańského, nebo písně Agnieszki Osiecké.