Polský institut

CZ
program aktuality biblioteka kursy kontakty

Kampaň #KTOTYJESTEŚ: odhal své kořeny

Akce #KTOTYJESTEŚ, kterou realizuje nadace "Pomoc Polakom na Wschodzie", je určena lidem polského původu, kteří žijí mimo území Polska. Zaměřuje se na propagaci výuky polštiny mezi dětmi s polskými kořeny. Jejím hlavním cílem je zdůraznění výhod, které dvojjazyčnost přináší, ale i utváření polského národního uvědomění.

V letošní kampani se pořadatelé soustředili na lidi polského původu žijící v Litvě, Lotyšsku, na Ukrajině, v Bělorusku, Česku, v Kazachstánu a Rusku.

Odhaduje se, že v těchto zemích se v polských školách vzdělává více než 150 tisíc žáků. V Litvě funguje 76 škol a 84 mateřských škol a dětských skupin, v Česku 28 škol a 33 mateřských škol, v Lotyšsku 4 školy a 1 mateřská škola, v Bělorusku - 181 výukových středisek a 25 mateřských škol s volitelným polským  jazykem.

Ve všech těchto zemích s výjimkou Ukrajiny a částečně Ruska je patrný problém snížení zájmu o výuku polštiny. "I přes dlouhodobou podporu těchto vzdělávacích zařízení z polské strany zde existuje tendence k užívání jazyka země pobytu nebo ruštiny, jak o přestávkách mezi hodinami v polských školách, tak v běžném kontaktu mezi vrstevníky," říká Mikołaj Falkowski, předseda nadace "Pomoc Polakom na Wschodzie". "Každoročně je výzvou podnítit rodiče, aby své prvňáčky zapsali do polských škol. Další výzvou je pak dostat polštinu do každodenního života žáků, tam, kde děti doma nemluví polsky, prostřednictvím polské literatury, tisku či kultury", dodává Falkowski.

Nadace připravila dvě propagační videa: první vyprávi příběh holčičky, která na půdě najde předměty spojené s historií a polskostí své rodiny, a odhalí tak svou identitu, která po čase ovlivní i její životní cestu - odkaz na video zde. Druhý spot bude zveřejněn v říjnu.

Zájemci o tuto problematiku mohou získat více informací prostřednictvím internetového portálu www.ktotyjestes.pl, který mimo jiné obsahuje seznam zahraničních vzdělávacích zařízení s výukou polštiny a další informace o výuce polského jazyka  na celém světě.

Akce byla zahájena na konferenci v Senátu Polské republiky, kde byl poprvé představen i první ze dvou propagačních spotů. Senát PR se v rámci péče o Poláky v zahraničí podílí i na financování celé kampaně . Projekt podporují také polské Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo národního vzdělávání, Centrum pro rozvoj polského vzdělávání v zahraničí a nadace "Wolność i Demokracja".


« zpět na aktuality