Češi a Poláci stáli ve 20. století před stejnými výzvami: definovat a ubránit svůj moderní stát, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Právě okamžiky, kdy se české a polské cesty protínaly budou těžištěm našeho programu v roce 2018, který připravujeme spolu s mnoha českými a polskými partnery. Slavíme sPOLeCZně!
Jaké cesty vedly Polsko a Československo k roku 1918 a jaké do současnosti? Vydavatelský cyklus Samostatnost 1918 reflektuje století našich moderních států a jejich společné i rozdílné dějiny. Rok 1918 byl výzvou: k němu směřovaly desítky let snahy polských i českých vlastenců, podoba meziválečných států pak ovlivnila osudy Polska a Československa ve 20. století.
S letošními „osmičkovými“ výročími jsou spojena také jména výjimečných žen i mužů, SUPERhrdinů. Zaslouženě se stali symboly - pro svou statečnost tváří v tvář dvěma totalitám, odhodlání bránit univerzální hodnoty nebo schopnost zachovat se lidsky v nelidských podmínkách. Jejich osudy připomenou výstavy, filmové projekce nebo historické diskuse a konference.
Za posledních několik let vyšla v češtině řada titulů polských reportérů, a polská škola literární reportáže se stala již určitou "značkou kvality". Během cyklu Večery s reportéry, který pořádá Polský institut společně s Knihovnou Václava Havla, se v diskusi o palčivých problémech současnosti představí nové české překlady polských reportáží.
Polský jazz v různých podobách se u českých posluchačů těší už delší dobu velkému zájmu a objevuje se na různých festivalech a koncertech. Proto Polský institut ve spolupráci s prestižním hudebním klubem Jazz Dock připravil cyklus JAZZzPOLSKA, který představí nejzajímavější zástupce polského jazzu v rámci pravidelných pražských koncertů.