Češi a Poláci stáli ve 20.století před stejnými výzvami: definovat a ubránit svůj moderní stát, postavit se dvěma totalitním režimům a najít své místo na mapě Evropy. Právě okamžiky, kdy se české a polské cesty protínaly budou těžištěm našeho programu v roce 2018. Slavíme sPOLeCZně!
Za posledních několik let vyšla v češtině řada titulů polských reportérů, a polská škola literární reportáže se stala již určitou "značkou kvality". Během cyklu Večery s reportéry, který pořádá Polský institut společně s Knihovnou Václava Havla, se v diskusi o palčivých problémech současnosti představí nové české překlady polských reportáží.
Jaké cesty vedly Polsko a Československo k roku 1918 a jaké do současnosti? Vydavatelský cyklus Samostanost 1918 reflektuje století našich moderních států a jejich společné i rozdílné dějiny.
Polský jazz v různých podobách se u českých posluchačů těší už delší dobu velkému zájmu a objevuje se na různých festivalech a koncertech. Proto Polský institut ve spolupráci s prestižním hudebním klubem Jazz Dock připravil cyklus JAZZzPOLSKA, který představí nejzajímavější zástupce polského jazzu v rámci pravidelných pražských koncertů.