14. 2. 2018
Slavíme sPOLeCZně!

Češi a Poláci sdílí v posledním století společný osud. Ve stejném okamžiku dosáhli obnovení státnosti, paralelně a se stejnou hrdostí tyto státy budovali. Ve stejnou dobu zažili hrůzy dvou totalit a ve stejném okamžiku se od nich osvobodili. Jsou naše dějiny pouze souběžné, nebo v nějakém hlubším smyslu společné? Mnozí namítnou, že po většinu tohoto století zůstávaly naše vztahy spíše vlažné a nepřátelské. V tomto časovém úseku, ohraničeném lety 1918 a letošním rokem 2018, však najdeme příběhy a postavy, které toto společenství osudu ztělesňují. Od Masaryka a Paderewského, kteří se ve Washingtonu a New Yorku společně zasazovali o svobodu střední Evropy, přes polské a české spolubojovníky proti německému nacismu, oběť Ryszarda Siwce na protest proti srpnové invazi v roce 1968 až ke společenství polských a českých disidentů, které se následně přetavilo do politické reality Visegrádské čtyřky. Ale také v méně samozřejmých a vznešených podobách – skrze nesčetné společné počiny umělců či akademiků. Právě tyto postavy a příběhy budeme po celý začínající rok připomínat. Tešíme se, že se na tu cestu česko-polským stoletím vydáme s Vámi – sPOLeCZně. Více informací: sPOLeCZne tiskova zprava / sPOLeCZne letak

12. 2. 2018
Forum Polsko-Czeskie: termín žádostí 6. 3.

Forum Polsko-Czeskie polského ministerstva zahraničních věcí podporuje česko-polskou spolupráci při různorodých projektech. Termín podání žádostí pro organizace a instituce na polské straně je 6. března. Více podrobností zde.

9. 2. 2018
"Polské" číslo Kontextů stále v prodeji

Prosincové číslo dvouměsíčníku Kontexty (6/2017) přineslo obsáhláhlé téma zaměřené na postavu maršála Józefa Piłsudského (v roce 2017 uplynulo 150 let od jeho narození), maršálovu východní politiku a její přesahy do dnešní doby:

L. Skraba, M. Ruczaj: Odkaz Piłsudského pro region mezi Západem a Východem
M. Szumiło: Východní politika Józefa Piłsudského
M. Kuź: Mezimoří – šance a skutečnost
L. Skraba: Piłsudski a první zrada Západu - rozhovor s Andrzejem Nowakem

Kromě toho proniklo Polsko i do literární rubriky, kde najdete rozhovor s básníkem Przemysławem Dakowiczem, ukázku z jeho tvorby  v překladu Josefa Mlejnka a také Dakowiczowu stať o odkazu jiného básníka, avantgardisty Józefu Czechowiczovi, který zemřel při náletu na Lublin během 2. světové války.

Časopis můžete zakoupit na stránkách vydavatele - brněnského Centra pro studium demokracie a kultury.

8. 2. 2018
Svoboda a česko-polské politické myšlení / nová publikace

Koncem roku 2017 vyšla další polsko-česká kniha, tentokrát péčí krakovského Cetra politického myšlení (Ośrodek Myśli Politycznej). Nese titul Wolność. Polskie i czeskie dylematy. Svým dílem k jejímu vydání přispěl i Polský institut v Praze. Jedná se o závěr projektu Od Włodkowice a Chelčického po Havla a Jana Pavla II. Informace o knize včetně objednávek najdete zde. Část článků je dostupná také v češtině, na Pravém břehu najdete například text Svoboda jako zkušenost. Hnutí Solidarita a současné chápání svobody.

30. 1. 2018
Film Grzegorze Górného Identita: Conrad

Loňský rok byl v Polsku věnovaný osobnosti spisovatele Josepha Conrada. V Česku jsme si ho připomněli třeba soutěží spojenou s jeho nejznámějším dílem Srdce temnoty. Pokud Vás tento autor zaujal, doporučujeme dokumentární film, který je dostupný online zde. Film se zaměřuje především na otázku, jak se mohl Conrad – spisovatel, který z Polska odešel jako dítě, svá díla psal v angličtině a téměř v nich své polské kořeny nereflektoval – stát inspirací pro válečnou polskou generací mladých vojáků AK - Zemské armády. Film Grzegorze Górného vznikl s podporou polského Ministerstva kultury a národního dědictví.

24. 1. 2018
Future Gate / festival sci-fi filmů

5. ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate postupně zavítá do pěti měst. Vedle tradiční Prahy, Brna a Ostravy se festival bude nově konat v Plzni a Šumperku. Představí to nejlepší z filmových sci-fi novinek, legendární trháky, zajímavé dokumenty, ale i velkolepý koncert, výstavy, workshopy, technologie a zajímavé hosty. Tématem jubilejního ročníku jsou ženy v science fiction. Nikoho tedy nepřekvapí, že v sekci legendárních filmů bude uvedena kultovní Sexmise. V kategorii novinek se zase představí cestovatel časem – Muž s magickou krabičkou.

Informace o filmech i termíny a místa projekcí najdete na stránkách festivalu:

www.futuregate.cz

24. 1. 2018
Knihovna IP uzavřena

Ve dnech 6.-9. 2. bude knihovna uzavřena z důvodu dovolené. Děkujeme za pochopení.

22. 1. 2018
Polská historie na portálu Moderní-Dějiny.cz

Spolu s portálem Moderní-Dějiny.cz, vzdělávací platformou pro studenty, učitele a žáky, připravujeme pravidelně materiály věnované zásadním událostem polských dějin. Také v loňském roce jich v záložce Dějiny Polska přibylo hodně. Jejich přehled najdete zde.

9. 1. 2018
Piłsudski a Masaryk v Historii.cs

Nový díl pořadu Historie.cs věnovaný osobnostem Józefa Piłsudského a T. G. Masaryka uvede ČT24 v sobotu 20. ledna od 21.05. Po odvysílání bude pořad dostupný v on-line archivu.

9. 1. 2018
Nejhezčí ohňostroj ever na Festivalu krátkých filmů

Festival krátkých filmů Praha uvede 30minutový snímek Aleksandry Terpińské Nejhezčí ohňostroj ever, který zachycuje jeden den v životě tří přátel, jež jsou tváří v tvář vojenskému konfliktu nuceni změnit své plány. Film získal několik ocenění, mimo jiné cenu pro krátkometrážní snímky Rails d’or na festivalu v Cannes.

Více informací naleznete na stránkách festivalu.

4. 1. 2018
25. výročí zahájení diplomatických vztahů mezi Polskem a Českou republikou

Letos si připomínáme 25. výročí zahájení diplomatických vztahů mezi Polskem a Českou republikou. Na stránkách polského Ministerstva zahraničních věcí se můžete podívat na několik dobových dokumentů.

3. 1. 2018
Polsko v Radě bezpečnosti OSN

Od 1. 1. 2018 je Polsko na období dvou let jedním z deseti nestálých členů Rady bezpečnosti OSN. V květnu 2018 bude tomuto tělesu předsedat.