17. 10. 2018
Krzysztof Zanussi jako porotce na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě

Hlavním porotcem na 22. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava bude legenda polské kinematografie, Krzysztof Zanussi. Polské filmy budou na festivalu zastoupeny v několika sekcích: v sekci Mezi moři se ve světové premiéře představí polsko-švýcarský dokument Zrazené náměstí s tematikou Arabského jara. Film je dílem tříčlenného autorského týmu s názvem MML Kolektiv, pozvání na festival přijali také oba jeho polští členové, bratři Maciej a Michał Madračtí. V soutěžní sekci Krátká radost festival uvede hned dva polské filmy - v mezinárodní premiéře film Jezdci (rež. Anna Gawlita) a Dort (rež. Małgorzata Goździk). V rámci programového projektu Emerging Producers, který na festivalu představuje nastupující generaci evropských producentů dokumentárních filmů, přijede do Jihlavy mladý producent a spoluvlastník producentského domu Silver Frame Stanisław Zaborowski.

15. 10. 2018
Křest knihy Bronky Nowické

Ve čtvrtek 18. října budou od 19 hodin v malostranské kavárně Café Club Míšeňská uvedeny novinky z Edice RR – mimo jiné také Nakrmit kámen polské scenáristky a režisérky Bronky Nowické v překladu Heleny Stachové. Autorka za tuto knihu získala prestižní polskou literární cenu Nike.

9. 10. 2018
Česká procházka po Vratislavi

Chystáte se do Vratislavi, ale neumíte polsky? Wroclaw Květ Evropy organizuje v neděli 21. října českou procházku po Vratislavi, s komentářem městské průvodkyně a milovnice modernistické architektury Bogny Piter. Setkání: u památníku Jana XXIII, ul. św. Marcina ve 13:00.

5. 10. 2018
Představení FANTAZJA POLSKA v Českém Těšíně a Praze

Polský soubor Těšínského divadla chystá v těchto dnech světovou premiéru divadelní hry Macieje Wojtyszka Fantazja polska.  Představení vzniklo u příležitosti 100. výročí obnovení nezávislosti Polska a jeho středobodem je osobnost Ignacyho Jana Paderewského, světově proslulého klavíristy a skladatele a zároveň prvního premiéra nezávislého Polska. Hra, okořeněná jemným humorem, se vrací do období první světové války, kdy Paderewski pobýval na turné v USA, ale v centru dění je spíše jeho politické působení a snaha získat pro Polsko podporu amerického prezidenta Wilsona. Představení nastudoval režisér Bogdan Kokotek a v hlavní roli se představí Tomasz Kłaptocz. Brzy po světové premiéře budou moci představení zhlédnout i diváci v Praze - v pátek 12. 10. od 18:30 ve Vršovickém divadle Mana. Více informací a vstupenky zde.

1. 10. 2018
Křest nového CD Doroty Barové

Zpívající violoncellistka Dorota Barová je českému publiku známá díky působení v projektech Tara Fuki, Vertigo, Tugriki, Aneta Langerová a také spoluprací s Josefem Ostřanským (Kuzmich Orchestra), Lenkou Dusilovou, Beatou Hlavenkovou a dalšími. Nyní vydala své první sólové CD, které se bude křtít v pondělí 8. 10. od 19 hodin v pražském Jazz Docku. Album s názvem Iluzja vyšlo u vydavatelství Animal Music a kromě hudebních kvalit zaujme i tím, že všechny skladby jsou v polštině: najdeme mezi nimi například zhudebněné básně Krzysztofa Kamila Baczyńského nebo texty polské hudební publicistky Teresy Drozdy. Více informací zde.

27. 9. 2018
Varšavské divadlo Teatr Baj hostuje v Ostravě

Známé varšavské divadlo Teatr Baj bude 5. října 2018 hostovat v Divadle loutek Ostrava. V dopoledních hodinách (od 8:30 a 10:30) zahraje pro školy představení Pokud nic nepovíš, kdo to bude znát? Představení vzniklo v polsko-mexické koprodukci a jeho autoři chtějí připomenout málo známé události z doby druhé světové války, které obě země – Polsko a Mexiko – spojují. Představují odyseu Poláků deportovaných z vlasti po sovětské invazi do Polska. Jejich cesta skončila v Mexiku ve vile Santa Rosa, kde mohli zůstat do konce války. Hra vznikla na základě vzpomínek účastníků těchto událostí. Rezervace skupin na bezplatná představení - kontakt: Jana Plevová, tel. 596 100 524, nebo 721 001 934, e-mail: nabor@dlo-ostrava.cz

Více informací zde.

19. 9. 2018
Ve stopách kurýrů svobody

26. září v 17:00 se v sále Polského institutu v Praze uskuteční debata organizovaná Polsko-československé solidarity "Překračování hranic".  Debata je součástí vzdělácacího programu "Ve stopách kurýrů svobody". Debaty se zúčastní samotní aktéři událostí z 80. let: Jarosław Broda, Zbigniew Janas, Petr Pospíchal.

Debata je volně přístupná veřejnosti.

18. 9. 2018
Výstava o Witoldu Pileckém na Univerzitě obrany

Včera odpoledne se na Univerzitě obrany v Brně uskutečnila vernisáž výstavy o hrdinovi polského protinacistického odboje, kapitánu Witoldu Pileckém. Vernisáže se zúčastnil ředitel Polského institutu, Maciej Ruczaj a přidělenec obrany Velvyslanectví Polské republiky v Praze, plukovník Jarosław Przybysławski. Výstava potrvá do 19. října  a veřejnosti bude přístupná v pracovní dny v době od 8:00 do 18:00. Zajímavé materiály věnující se Witoldu Pileckém můžete najít například zde.

 

17. 9. 2018
Vpád sovětské armády na území Polska

Dnes, 17. září, si připomínáme 79. výročí vpádu sovětské armády na území Polska. Jednalo se o akt v souladu s tajnou doložkou Paktu Ribbentrop-Molotov o rozdělení sfér vlivu v Evropě mezi Sovětským svazem a Německem. Spojení obou totalitních režimů trvalo až do roku 1941, ale už od počátku znamenalo exterminaci polského obyvatelstva, jehož symbolem na sovětské straně hranice mohou být deportace do gulagů i likvidace polských důstojníků a inteligence v Katyni.

11. 9. 2018
Soutěž Vícejazyčnost je bohatství

Spolek Zaedno vyhlašuje šestý ročník kreativní soutěže na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce Vícejazyčnost je bohatství. Soutěž je určena dětem, které pocházejí z vícejazyčných rodin, národnostních menšin, mají zahraniční kořeny nebo se učí a komunikují vedle češtiny také v dalším jazyce. Je založena na čtení či předčítání literárních děl a vytváření kreseb, ilustrací, komiksů či knížek na námět literárního díla. Soutěž je vyhlášena spolkem Zaedno v rámci projektu Kamarádi. Termín zasílání soutěžních prací je 15. 10. 2018. Více informací a přihlášky zde.

5. 9. 2018
Film Volyň v České televizi

Česká televize uvede v sobotu 8. 9. od 21:55 na programu ČT Art film Volyň. Hojně diskutovaný historický velkofilm režiséra Wojciecha Smarzowského se stal v roce 2017 absolutním vítězem klání o polské filmové ceny: získal celkem devět Orlů včetně divácké ceny. Snímek je výpravným připomenutím tragické kapitoly polsko-ukrajinských vztahů z doby německé okupace, tzv. volyňského masakru z roku 1943. Více informací zde.

1. 9. 2018
Začátek 2. světové války

Prvního září roku 1939 německá vojska překročila hranice Polska a začala 2. světová válka. I když byla polská armáda v průběhu září překonána, byl to pouze začátek boje, jehož se polští vojáci účastnili. Od prvních okamžiku války, jak dokazuje bombardování městečka Wieluń v noci 1. září, se ovšem německá válečná mašinérie zaměřovala i proti civilnímu obyvatelstvu a rovněž byl realizován plán na vyhlazení polských elit. Poslední polské jednotky kapitulovaly 6. října, nicméně už 27. září 1939 vznikly základy odbojové struktury, která se následně proměnila na Polský podzemní stát.