4. 12. 2018
Mezinárodní konference "EU v čase změn: česká a polská perspektiva"

Ve čtvrtek 6. 12. proběhne od 9:30 v budově České akademie věd na Národní 3 (místnost 206) mezinárodní konference "EU v čase změn: česká a polská perspektiva". Koference je pořádána Evropským Centrem Varšavské univerzity společně s Ústavem státu a práva AV a Fakultou sociálních věd UK. Konference se zúčastní odborníci na problematiku EU z Polska i Česka, pracovním jazykem bude angličtina. Program konference najdete zde.

29. 11. 2018
Pořad Historie.cs o Janu Pavlu II.

Česká televize odvysílala v rámci pořadu Historie.cs díl Papež odjinud a odsud o Janu Pavlu II. Další repríza pořadu bude v sobotu 8.prosince od 13:05 na programu ČT24. Pořad je také ke zhlédnutí v internetovém archivu České televize - zde.

28. 11. 2018
Polský dokument na festivalu Fotbal je film

Festival fotbalových filmů s názvem Fotbal je film uvede na závěr svého programu v pražském kině Světozor polský dokumentární film Dračí jaro (Wiosna smoków, 2017, rež. Jarosław Wszędybył). Jeho hlavním hrdinou je mladý začínající trenér, který se ujímá fotbalového týmu Rudí draci z Brwinowa, což je nejhorší mužstvo z celého Polska... Dračí jaro je sportovní drama o tvrdých a nemilosrdných pravidlech, která ve fotbale panují, ale sport není jediným témetem filmu: snímek je také univerzálním příběhem o snech a snílcích, o outsiderech, kteří se nikdy nevzdávají, o přátelství a vzájemné solidaritě. Promítání se koná 9. 12. od 20:45 v kině Světozor. Více informací zde.

11. 11. 2018
Polský institut bude 12. listopadu uzavřen

Z důvodu výjimečného státní svátku 12. listopadu 2018 bude uzavřen také Polský institut v Praze. Děkujeme za pochopení!

8. 11. 2018
"Niepodległa do hymnu" - společné zpívání polské hymny i v Praze

Polský institut v Praze a Polská farnost v Praze se zapojí do celosvětové akce "Niepodległa do hymnu" - jedná se o společné zpívání polské hymny u příležitosti 100. výročí obnovení nezávislosti Polska. V Praze se bude polská hymna zpívat v neděli 11. 11. ve 12:00 v kostele sv. Jiljí v Husově ulici. Slova a melodie polské hymny jsou ke stažení pod tímto odkazem.

Bierzemy udział w akcji „Niepodległa do hymnu”! Przyjdź 11 listopada o godzinie 12.00 i włącz się we wspólne świętowanie. Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną. Zademonstrujmy to w najbliższy sercom Polaków sposób – śpiewając wspólnie Hymn Państwowy. Śpiewanie Hymnu w Pradze – przed mszą świętą w Kościele św. Idziego (kostel sv. Jiljí, ul. Husova). Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Niepodległa do hymnu” jest Biuro Programu „Niepodległa”. Więcej informacji www.niepodlegla.gov.pl

6. 11. 2018
100 důvodů, proč máte rádi Polsko - akce ke 100. výročí znovuzískání nezávislosti Polska

Mazurská jezera, Bieszczady, Gdaňsk, palác ve Wilanowě, nebo třeba polonéza či toruňské perníčky? To vše a jistě i mnoho dalších věcí, míst, jídel nebo příběhů se objeví v rámci akce #likePolska, která probíhá u příležitosti 100. výročí znovuzískání nezávislosti Polska na sociálních sítích. Jejím cílem je představit to nejlepší z Polska: jeho bohatou historii, místa, která stojí za návštěvu, tradice nebo největší úspěchy Poláků. Do akce se může zapojit každý: stačí 11. listopadu, tedy v den svátku nezávislosti, nahrát na Facebook, Twitter nebo Instagram fotografii či video o tom, co máte na Polsku nejraději - všechny příspěvky by měly být označeny hashtagem #likePolska.  Více informací o akci se dozvíte na stránkách Poland.pl nebo facebookové události facebook.com/polska.

 

 

4. 11. 2018
Vyfoťte Žižkovský vysílač v polských národních barvách v den výročí 100 let obnovení polské samostatnosti
 
11. listopadu po setmění bude věž nasvícena červeně a bíle na připomínku století obnovení samostatného Polska, podobně jako další významné budovy na celém světě. Slavte s námi! Vyfoťte 11. 11. 2018 červeno-bílý Žižkovský vysílač a sdílejte fotku s hashtagy  #sPOLeCZne  a #PL100 nebo ji pošlete na program.praga@instytutpolski.org. Tři vylosovaní dostanou polské překvapení.
31. 10. 2018
1. listopadu 2018 - Polský institut uzavřen

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 bude Polský institut uzavřen z důvodu polského státního svátku. Děkujeme za pochopení.

25. 10. 2018
Konference Otázky národní identity a nezávislosti

Univerzita Hradec Králové pořádá od 25. do 27. října konferenci "Otázky národní identity a nezávislosti. Evoluce významu nacionalismu, státnosti, národní identity, svobody a autonomie 100 let od ukončení První světové války – Česko, Polsko a Irsko". Debata v kontextu oslav stého výročí irského boje za nezávislost potvrdila, jak důležitou roli porozumění problematice státnosti a povědomí o stavu národního cítění hrají při určování či formování budoucnosti státu. V očekávání oslav zmíněného výročí projevili totiž mnozí lidé obavy nad možným zneužitím této příležitosti určitými jedinci či politickými stranami k prosazování svých vlastních specifických cílů – k čemuž mělo dojít právě i prostřednictvím manipulace diskurzu zprostředkovávajícího/zachycujícího danou událost, jak na politické, tak umělecké úrovni.  Konference si klade za cíl diskutovat charakter státnosti daný společně sdílenými hodnotami, historickými zkušenostmi, či osudy osob, které se o utváření státnosti zasadily, a to především v souvislosti s diskurzem týkajícím se těchto aspektů.

25. 10. 2018
Básnicko-hudební večer ke století v Polském klubu

Polský klub v Praze zve u příležitosti 100. výročí obnovení polské státnosti na básnicko-hudební večer „Niebo złote Ci otworzę” s hercem a zpěvákem Arturem Götzem - v sobotu 27. října od 17.30 (Dům národnostních menšin, Vocelova 3, Praha 2).  Zazní zhudebněné básně polských autorů, Krzysztofa Kamila Baczyńského, Czesława Miłosze, Tadeusze Różewicze, Stanisława Wyspiańského, nebo písně Agnieszki Osiecké.

17. 10. 2018
Krzysztof Zanussi jako porotce na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě

Hlavním porotcem na 22. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava bude legenda polské kinematografie, Krzysztof Zanussi. Polské filmy budou na festivalu zastoupeny v několika sekcích: v sekci Mezi moři se ve světové premiéře představí polsko-švýcarský dokument Zrazené náměstí s tematikou Arabského jara. Film je dílem tříčlenného autorského týmu s názvem MML Kolektiv, pozvání na festival přijali také oba jeho polští členové, bratři Maciej a Michał Madračtí. V soutěžní sekci Krátká radost festival uvede hned dva polské filmy - v mezinárodní premiéře film Jezdci (rež. Anna Gawlita) a Dort (rež. Małgorzata Goździk). V rámci programového projektu Emerging Producers, který na festivalu představuje nastupující generaci evropských producentů dokumentárních filmů, přijede do Jihlavy mladý producent a spoluvlastník producentského domu Silver Frame Stanisław Zaborowski.

15. 10. 2018
Křest knihy Bronky Nowické

Ve čtvrtek 18. října budou od 19 hodin v malostranské kavárně Café Club Míšeňská uvedeny novinky z Edice RR – mimo jiné také Nakrmit kámen polské scenáristky a režisérky Bronky Nowické v překladu Heleny Stachové. Autorka za tuto knihu získala prestižní polskou literární cenu Nike.