Polský institut

PL
program aktuality knihovna kurzy kontakty
Zrušení veletrhu Svět knihy 2020

Zrušení veletrhu Svět knihy 2020

Po zvážení situace na českém knižním trhu se Svaz českých knihkupců a nakladatelů rozhodl zrušit letošní ročník knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy, kde mělo být Polsko čestným hostem. O podobě prezentace v roce 2021 se jedná. Polská literatura se přesto v následujících měsících představí: vyšla celá řada zajímavých knih, které představujeme na našem facebookovém profilu: #proknihy #kupsipreklad. Vyjdou také tematická "polská" čísla různých časopisů: Dějiny a současnost, čtrnáctideník a2 nebo Host. Pokračuje i soutěž pro děti v rámci kampaně Rosteme s knihou: Včely – královny života. Tajemství úlu.

2. ročník Soutěže Mariana Szyjkowského: vyhlášení výsledků

2. ročník Soutěže Mariana Szyjkowského: vyhlášení výsledků

Polský institut v Praze vyhlásil již podruhé otevřené klání o nejlepší diplomovou a bakalářskou práci zaměřenou na Polsko. Své práce obhájené v akademickém roce 2018/2019 přihlásili studenti z různých českých univerzit. Zaměření více než dvou desítek prací bylo velmi pestré: od muzikologie a kunsthistorie přes politologii až k tradičně silnému zastoupení prací historických, lingvistických nebo literárněvědných. Soutěž nese symbolicky jméno Mariana Szyjkowského (1883–1952), profesora první samostatné katedry polonistiky v českých zemích otevřené v roce 1923 na Univerzitě Karlově v Praze. Třetí kolo soutěže pro práce obhájené v ak. roce 2019/2020 bude vypsáno na podzim 2020.

» více informací

Prodlužování knížek v naší knihovně

Vážení čtenáři, pokud Vám dorazila upomínka na vrácení knih do knihovny Polského institutu v Praze, nemusíte si dělat starosti. Tyto upomínky generuje knihovní systém automaticky, výpůjčky budou prodlouženy - ideálně napište naší paní knihovnici na e-mail beata.mocova@instytutpolski.org a v e-mailu uveďte číslo čtenáře, které najdete v upomínce. Děkujeme za pochopení a budeme se na Vás těšit opět v naší knihovně, až to situace dovolí.

Polský film Studená válka v Moje kino LIVE

Polský film Studená válka v Moje kino LIVE

Projekt Moje kino LIVE vznikl pod heslem Spolu doma v kině - je určen všem filmovým fanouškům, kteří si chtějí i v "době koronavirové" užít v domácím online prostředí atmosféru podobnou opravdové filmové projekci. Na pondělí 30. 3. od 20:30 připravili pořadatelé promítání polského filmu Studená válka režiséra Pawła Pawlikowského. Více o projektu zde.

Zveme vás na virtuální výstavy

Zveme vás na virtuální výstavy

I v době, kdy jsou zavřené výstavní síně a další kulturní instituce, můžete navštívit některé naše výstavy alespoň virtuálně. Na platformě ISSUU jsme zpřístupnili například komiksovou výstavu s tematikou polské a české historie Spolu v bublinách, výstavu našich archivních plakátů, kterou jsme vytvořili k loňskému 70. výročí založení Polského institutu v Praze, nebo výstavu Nezávislé o polských ženách. Výstavy a další materiály najdete na našem profilu na ISSUU zde.

Provoz Polského institutu od 16. 3. 2020

V souvislosti s nařízením vlády o karanténě je Polský institut pro veřejnost do odvolání uzavřen. Zůstáváme na pracovišti, v případě potřeby jsme tedy k zastižení telefonicky nebo e-mailem. Přejeme všem hodně zdraví a engerie k překonávání obtížné situace.Provoz Polského institutu v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru

Provoz Polského institutu v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru

S platností od pátku 13. 3. je do odvolání uzavřena knihovna Polského institutu v Praze. Výpůjčky budou prodlouženy minimálně do 17. dubna. Kurzy polštiny jsou pozastaveny, účastníci kurzů obdrží bližší informace e-mailem od lektorek. Děkujeme za pochopení.

Omezení kulturních akcí

Omezení kulturních akcí

S ohledem na preventivní kroky, které mají omezit šíření epidemie viru COVID-19, byly dosud zrušeny následující akce, které najdete v našem programu a jejichž jsme byli partnery: koncert PKF - Prague Philharmonia Krása dneška, filmový festival Febiofest, distribuční premiéra filmu Corpus Christi - Boże ciało, polské představení na divadelním festivalu Bazaar, prezentace knihy Polští a čeští geologové v Tatrách, festival Žižkovská noc, Dobré ráno s polštinou. Byl také zrušen úvodní koncert festivalu Mladí ladí jazz na začátku dubna, opera Král Roger ve Státní opeře a odkládají se rovněž filmově-literární projekce z cyklu 3Kino uvádí, a bohužel i Veletrh Svět knihy, na němž mělo být letos Polsko čestným hostem. Čekáme na další informace, sledujte nadále náš web či weby partnerských akcí.

Svět knihy Praha 2020 se zaměří na střed/t světa, středem zájmu bude Polsko

Svět knihy Praha 2020 se zaměří na střed/t světa, středem zájmu bude Polsko

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha vstupuje do 26. ročníku a právě zveřejnil svou tiskovou zprávu, která se týká i letošního čestného hosta, jímž je letos Polsko

» více informací
Výstava Fotoblok doputuje z Krakova do Olomouce

Výstava Fotoblok doputuje z Krakova do Olomouce

V krakovské galerii Mezinárodního centra kultury právě skončila výstava Fotoblok, která představuje dějiny 20. století prizmatem fotografických publikací. Po celé 20. století doprovázely fotografické knihy, fotoalba a prospekty bouřlivé dějiny tohoto regionu. Teprve posledních dvacet let však fotoknihy budí také živý zájem odborníků. Výstava Fotoblok představuje vůbec poprvé v tak širokém záběru a ve více než stoleté perspektivě ty nejdůležitější a nejzajímavější fotoknihy z naší části kontinentu. V ČR bude výstava k vidění v Muzeu umění Olomouc od 19. 3. do 7. 6. 2020. Více informací o výstavě zde.

Výtvarná soutěž pro děti  Včely – královny života. Tajemství úlu

Výtvarná soutěž pro děti Včely – královny života. Tajemství úlu

Polský institut v Praze vyhlašuje výtvarnou soutěž, která je určena dětem školního a předškolního věku. 

Téma: Včely – královny života. Tajemství úlu 

Soutěž navazuje na knížku Včely, kterou vytvořil varšavský grafik a ilustrátor Piotr Socha společně s autorem textů Wojciechem Grajkowským.

Soutěže se mohou zúčastnit všechny děti a mládež , které v době konání soutěže zašlou své výtvarné práce/modely inspirované touto knihou a životem včel, např. včelí portrét, královna a její včelí nebo lidská rodina, život v úlu, role včel v přírodě, návrh včelína ve městě, pohádkové příběhy včelích rodin, záchrana včel – záchrana našeho světa apod.


» více informací
Česká televize uvede seriál Učitel/Belfer

Česká televize uvede seriál Učitel/Belfer

Diváci České televize se mohou od pátku 7. 2. těšit na premiérové uvedení jednoho z nejlepších polských kriminálních seriálů: Belfer – s českým názvem Učitel.

Seriál je zasazen do prostředí fiktivního malého města Dobrowice, kterým otřese vražda mladé dívky. Vzápětí se na zdejším gymnáziu objeví nový učitel polštiny, jenž brzy zahajuje vlastní vyšetřování… V titulní roli se představí oblíbený herec Maciej Stuhr

Seriál bude uveden na programu ČT2 – více informací zde.

Trupa Trupa v Praze

Trupa Trupa v Praze

Trupa Trupa - kapela, v níž se poezie potkává s psychedelií. Sami o sobě říkají: "spojení cirkusu na hřbitově a pohřebních obřadů v cirkusu". Jejich hudba byla doporučována na hudebním portále Pitchfork, objevila se na vlnách BBC, americké vydání Newsweeku uvedlo jejich album Jolly New Songs ve svých souhrnech za rok 2017. A nyní zahrají opět v Praze: dne 3. února od 19:00 v klubu Underdogs (Nádražní 3, Praha 5). Více informací zde.

Piotr Anderszewski v pražském Rudolfinu

Piotr Anderszewski v pražském Rudolfinu

Koncem ledna, 29. - 31. 1. 2020, se v pražském Rudolfinu uskuteční koncerty České filharmonie s vynikajícím polským klavíristou Piotrem Anderszewským. Na programu budou díla Josefa Suka, Bély Bartóka, Pavla Haase a Leoše Janáčka. Anderszewski, který má částečně i maďarské kořeny, zahraje Bartókův Koncert pro klavír a orchestr č. 3. Českou filharmonii bude řídit Jakub Hrůša,  který s Anderszewským vystupuje pravidelně. Více informací o koncertě a vstupenky zde.

Prodloužení výstavy Krzysztof Miller - Objektiv revoluce

Prodloužení výstavy Krzysztof Miller - Objektiv revoluce

Průřezová výstava světově proslulého fotoreportéra Krzysztofa Millera s názvem Objektiv revoluce byla v Leica Gallery Prague prodloužena do 12. 1. 2020. Výstava byla připravena ke 30. výročí pádu komunismu ve střední Evropě, ale přináší i fotografie z Millerova dalšího působení v různých částech světa: fotografoval řadu válečných konfliktů, oběti masakrů a hladu. Více informací o výstavě zde.

Stipendijní program Thesaurus Poloniae

Stipendijní program Thesaurus Poloniae

V těchto dnech byla vyhlášena výzva na přihlašování do stipendijního programu ministra kultury a národního dědictví Polské republiky Thesaurus Poloniae. Jedná se o program tříměsíčního stipendijního pobytu, který realizuje Mezinárodní centrum kultury v Krakově. Program je určen  zahraničním vědcům, kteří se zaměřují na kulturu, dějiny a multikulturní odkaz Polska a střední Evropy. Programu se mohou zúčastnit badatelé věnující se ochraně kulturního dědictví, ale i teoretickým výzkumům z oblasti historie, sociologie, etnografie, antropologie atd. Program je realizován ve dvou kategoriích: Senior pro profesory a další vysokoškolské pedagogy s doktorským titulem, program Junior je adresován doktorandům.

Termín přihlašování je do 13. 1. 2020. Více informací v letáku zde nebo na internetových stránkách Národního centra kultury Krakov.


Nové tituly z cyklu Samostatnost 2018

Nové tituly z cyklu Samostatnost 2018

Samostatnost 1918 je program podpory publikací věnovaných moderní polské historii a česko-polským vztahům ve 20. století, jehož iniciátorem je Polský institut v Praze. V poslední době vyšly v cyklu Samostatnost 2018 tři nové knihy. Album Sovětská okupace polského území v letech 1939-1941 obsahuje dobové fotografie a mapy, jejichž prostřednictvím dokumentuje průběh sovětizace okupovaných polských území, metody a dopad komunistické (a posléze nacistické) propagandy. Další nově vydanou publikací z tohoto vydavatelského cyklu je kniha Joanny Olczak-Ronikier Korczak. Pokus o biografii, v níž se život výjimečného pedagoga a lékaře Janusze Korczaka mísí s osudy Židů v meziválečném Polsku a za druhé světové světové války. Autorem poslední z nově vydaných knih s názvem Úvahy o polské vládě je sám Jean Jacques Rousseau. Jedná se o poslední Rousseauovo politické dílo z roku 1771, impulsem pro jeho vznik byla žádost vzbouřených polských konfederátů o sepsání reformy polské ústavy.

Souhrn všech titulů z vydavatelského cyklu Samostatnost 1918 najdete zde.

Spolupráce Muzea umění v Lodži a Moravské galerie v Brně

Spolupráce Muzea umění v Lodži a Moravské galerie v Brně

Muzeum w plecaku. Gry ze sztuką współczesną / Muzeum v batohu. Hry se současným uměním – to je název společného projektu Muzea umění v Lodži a Moravské galerie v Brně. Lektorská oddělení těchto partnerských institucí si vyměňují zkušenosti již od roku 2016, nyní došlo na užší spolupráci: cílem je vytvořit didaktickou pomůcku, která by obsahovala soubor pokynů a rekvizit, díky nimž by mohli dětští návštěvníci (děti od 7 let) samostatně zkoumat problematiku současného umění.

» více informací
Výsledky veřejné dražby na prodej automobilu

Výsledky veřejné dražby na prodej automobilu

Polský institut v Praze vyhlašuje výsledky veřejné písemné dražby služebního automobilu Volkswagen Sharan 2,0.

» více informací
Eunic Library - knižní tipy na prosinec

Eunic Library - knižní tipy na prosinec

V prosinci Vám z našeho regálu knihovničky EUNIC doporučujeme knihy španělskojazyčných autorů: oba jsou z Jižní Ameriky a oba jsou nositeli Nobelovy ceny za literaturu. Debut peruánského autora Maria Vargase Llosy Město a psi (v polském překladu Miasto i psy) v době svého vydání (1962) způsobil skandál a kniha byla dokonce veřejně pálena, stála však na začátku celosvětového zájmu o latinskoamerické autory. Dalším polským překladem ze španělštiny je v naší knihovničce EUNIC román kolumbijského klasika Gabriela Garcíi Márgueze Sto roků samoty (v polštině Sto lat samotności) z roku 1967, pojednávající o osudech šesti generací rodiny Buendíů. Kniha, která se řadí k proudu magického realismu, je považována za nejvýznamnější dílo španělskojazyčné literatury od dob Dona Quijota.

» starší aktuality