Češi a Poláci sdílí v posledním století společný osud. Ve stejném okamžiku dosáhli obnovení státnosti, paralelně a se stejnou hrdostí tyto státy budovali. Ve stejnou dobu zažili hrůzy dvou totalit a ve stejném okamžiku se od nich osvobodili a hledali cestu zpět na Západ. Jsou naše dějiny pouze souběžné, nebo v nějakém hlubším smyslu společné? To jsou otázky, na které se snaží odpovědět cyklus sPOLeCZně, v rámci kterého po celý rok 2018 vychází články na stránkách Echo24. Ten nejnovější se zabývá příběhem Poláků a Čechoslováků v bitvě u Tobruku. Všechny články z cyklu sPOLeCZně najdete zde.
I v dubnu můžete navštívit promítání z cyklu 3Kino uvádí. Ve velkém sále kina Atlas proběhne v úterý 24. 4. od 20:00 předpremiéra filmu Bikini Blue režiséra Jarosława Marszewského. Film přenese diváky do poválečné Velké Británie a jeho hlavními hrdiny jsou polský voják Eryk a jeho anglická manželka Dora. V hlavní roli podal tradičně skvělý výkon Tomasz Kot. Více informací zde. Ještě před prázdninami se pak diváci mohou těšit na filmy Tichá noc a Noc plná zázraků 3.
V listopadu přijede do Prahy na pozvání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Poznaňská filharmonie. Koncert se koná dne 16. listopadu 2018 od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu a bude připomínkou 100. výročí obnovení nezávislosti Polska. Celý program tvoří polská hudba - zazní díla Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawského, Krzysztofa Pendereckého a Karola Kurpińského. Poznaňská filharmonie vystoupí pod vedením známého dirigenta Łukasze Borowicze se sólistkami, které excelovaly na dvou nejvýznamnějších hudebních soutěžích v Polsku: Yulianna Avdeeva (vítězka Mezinárodní soutěže Fryderyka ve Varšavě v roce 2010) a Bomsori Kim (druhé místo na Mezinárodní houslové soutěži Henryka Wieniawského 2016). Vstupenky jsou již v prodeji - možno zakoupit zde.
Vážení čtenáři, dovolujeme si Vás informovat, že knihovna Polského institutu v Praze bude uzavřena ve dnech 27. 4., 3. 5., 10 – 11. 5., 31. 5. – 1. 6. 2018. Důvodem jsou probíhající akce a polské státní svátky. Děkujeme za pochopení.
V těchto dnech si Polsko připomíná osmé výročí letecké katastrofy u Smolensku. 10. dubna 2010 zde došlo k havárii zvláštního letadla, na jehož palubě byl i prezident Polské republiky Lech Kaczyński a jeho choť Maria Kaczyńska. Na místě zemřelo 96 osob: mezi oběťmi byli kromě prezidentského páru například poslední prezident Polské republiky v exilu Ryszard Kaczorowski, vicemaršálkové Sejmu a Senátu, skupina členů parlamentu, velitelé všech skupin ozbrojených sil Polské republiky, pracovníci Kanceláře prezidenta, šéfové státních institucí, duchovní, představitelé ministerstev, organizací veteránů, společenských organizací a také doprovod i posádka letadla.
Vládní delegace letěla do Katyně u příležitosti 70. výročí Katyňského masakru. Účastníci letu měli v Katyni složit hold dvaceti dvěma tisícům polských důstojníků – válečných zajatců – zavražděných na jaře 1940 sovětskou NKVD. Katyňský les, Mědnoje, Charkov, Bykovňa – to jsou místa nacházející se v současnosti na Ukrajině a v Rusku, na kterých byli masově vražděni polští váleční zajatci: důstojníci, vědci, duchovní, úředníci a podnikatelé.
Události z 10. dubna 2010 otřásly miliony Poláků i veřejností v zahraničí. Polsko dodnes čeká na vrácení vraku letadla a černých skříněk od ruských úřadů, což by umožnilo získat komplexní znalost příčiny této tragédie.
Výročí se věnují články v Orientaci Lidových novin (ze 7.4., Paweł Lisicki) a v týdeníku Echo (z 12.4., Lukáš Skraba).
Národní agentura akademické výměny ve Varšavě vyhlásila nábor přihlášek do programu Letní kursy polského jazyka a kultury 2018. Program umožňuje zahraničním studentům bezplatnou účast na třítýdeních nebo čtyřtýdenních prázdninových kursech v Polsku. Přihlášky jsou přijímány do 15. dubna 2018.
Program Letní kursy polského jazyka a kultury 2018 je určen nejen studentům, kteří se učí polštinu jako cizí jazyk, ale i těm, kteří s polštinou ještě nezačali. Kursy zahrnují výuku jazyka, výlety a přednášky o polských dějinách a kultuře.
Informace o pravidlech náboru účastníků Letních kursů polského jazyka a kultury a stanovy programu jsou zveřejněny na internetových stránkách Národní agentury akademické výměny (NAWA). Informace v angličtině zde.
Na kursy se mohou hlásit cizinci, kteří splňují tato kritéria:
Žádost o přijetí do kursu se podává prostřednictvím internetového formuláře NAWA.
Termíny letních kursů: 1.-22. července, 1.-29. července, 1.-22. srpna a 1.-29. srpna 2018.
Na portálu Moderní dějiny byla zveřejněna příloha Lidových novin Země Polin. Jednotlivé články si můžete přečíst zde.
Ministr zahraničních věcí Polské republiky vyhlašuje soutěž o nejlepší cizojazyčnou práci o polských dějinách a o nejlepší publikaci v polštině na téma dějin polské diplomacie. Letošní ročník soutěže zahrnuje tituly vydané v roce 2017. Historici mohou přihlašovat své práce do 15. května 2018.
Soutěže se mohou zúčastnit výhradně knižní publikace, mohou to být vědecké monografie, populárně-naučné publikace i edice pramenů. Vítěz v kategorii nejlepší cizojazyčná publikace o polských dějinách získá finanční odměnu ve výši deset tisíc eur, v kategorii polsky psaných prací s tematikou dějin polské diplomacie je hlavní cenou částka dvacet tisíc polských zlotých.
Ceny v soutěži uděluje polský ministr zahraničních věci na základě návrhu Rady historické diplomacie.
Přihlašování publikací
Adresa pro zasílání publikací:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej
Al. J. Ch. Szucha 23
00-580 Warszawa
Polsko
Obálku je nutné opatřit nápisem „Konkurs Historyczny Ministra SZ”.
Případné dotazy k soutěži zasílejte na e-mailovou adresu Polského institutu v Praze (praga@instytutpolski.org).
26. března 2018 byly vyhlášeny polské filmové ceny - Orly. Nejlepším filmem roku se stal film debutujícího režiséra Piotra Domalewského Tichá noc, který tohoto "polského Oscara" získal dokonce v deseti kategoriích. Snímek bude v Praze premiérově uveden na zahájení Dnů evropského filmu 5. 4. 2018. Na festival přijede také režisér Piotr Domalewski.
Více informací a termíny promítání zde.
V Praze a Olomouci se uskuteční společné koncerty polského a českého písničkáře. Antoni Muracki je polský bard, znalec českých a dalších evropských písničkářů, překladatel Nohavici, Kryla a dalších do polštiny. Petr Rímský je svérázný písničkář s nezaměnitelným hlasem a vynikající kytarista. Zdeněk Hamřík, mladý olomoucký písničkář a hostitel koncertu žák a později asistent na kytarových školách Petra Rímského. Koncerty se konají v neděli 25. 3. od 19:30 v olomouckém divadle Na cucky a v pondělí 26. 3. od 19:30 v Praze, v bohnickém divadle Za plotem. Více informací a rezervace na facebookových událostech obou koncertů: Olomouc, Praha.
S velikou lítostí jsme přijali zprávu, že ve středu 14. 3. zemřela paní Vlasta Dvořáčková, básnířka a překladatelka z polštiny, němčiny a angličtiny. Vyjadřujeme upřímnou soustrast celé rodině.
Na fotografii z roku 2010 je paní Vlasta zachycena se svou přítelkyní a "dvorní autorkou" Wisławou Szymborskou.
Ve dnech 29. 3. - 3. 4. 2018 bude knihovna uzavřena z důvodu dovolené. Děkujeme za pochopení.