Newsletter
wersja do wydruku

Orlicko-kladský varhanní festival

16. 9. - 12. 10. 2008 Královéhradecký kraj
Koncerty polských varhaníků
 
Andrzej Chorosiński
Absolvoval varhany a kompozici na varšavské Hudební akademii, dále studoval v Belgii u legendárního Flora Peeterse. Získal mnohá domácí i zahraniční ocenění jako varhaník, skladatel i pedagog: je profesorem Hudební akademie F. Chopina ve Varšavě, kde zastával po dvě funkční období post rektora, působí rovněž na hudební akademii ve Vratislavi. Je uměleckým ředitelem či poradcem řady polských varhanních festivalů (mj. Mezinárodních varhanních večerů v Kladsku). Prof. Chorosiński, který koncertoval již ve více než dvaceti zemích světa, je na Orlicko-kladském festivalu pravidelným hostem.
29. 9., Rtyně v Podkrkonoší
 
Piotr Rojek
Absolvent Hudební akademie ve Vratislavi u prof. A. Chorosińského, navštěvoval též mistrovské kursy B. Haase, H. Haselböcka, T. Koopmana a dalších. Jako laureát několika soutěží získal stipendia Internationale Altenberger Orgelakademie a polského ministra kultury. Kromě koncertování se věnuje i pedagogické činnosti na hudební akademii ve Vratislavi. Jeho CD, natočené r. 2005 na památných varhanách ve Wołowě, získalo nominaci na prestižní cenu Fryderyk.
30. 9., Lanškroun
 
Jan Tomasz Adamus
Studoval u prof. Joachima Grubicha na krakovské hudební akademii a u Hanse van Nieuwkoop na Sweelinck Conservatorium v Amsterdamu. Je laureátem varhanní soutěže v Arnstadtu. Kromě varhanních recitálů a komorních koncertů působí též jako dirigent – spolupracuje s hudebními festivaly a soubory zaměřenými na vokálně-instrumentální hudbu různých epoch.
7. 10., Nové Město nad Metují
 
Waldemar Krawiec
absolvent hudební akademie v Katowicích pod vedením prof. J. Gembalského a četných mistrovských kurzů. Ve svých vystoupeních se často zaměřuje na tvorbu slezských skladatelů. Jeho profesní dráha je spojena s městem Zabrze, kde působí na státní hudební škole 2. stupně. Je rovněž iniciátorem a uměleckým ředitelem Mezinárodního varhanního festivalu A. Chlondowského.
12. 10., Žacléř – závěrečný koncert